avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vânzare părți sociale și profit nedistribuit din ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vânzare părți sociale și profit nedistribuit din anii anteriori

In conformitate cu prevederile L31/1990 privind societatile comerciale dividendele se distribuie asociaților proporțional cu cota de participare la capitalul social vărsat. Suntem doi asociati iar eu vreau sa ma retrag din firma, sa cesionez partile sociale asociatului meu, dar nu inainte de a-mi lua dividendedele ce mi se cuvin. Va rog daca ma puteti ajuta cu temeiul legal daca este posibil ca eu sa iau dividendele ce mi se cuvin din profitul nerepartizat ani precedenti si profit 2022 conform cotei de participare la profit in timp ce asociatul meu nu doreste sa distribuie partea lui la dividende? De asemnea as dori temei legal pentru a incasa dividendele in transe pe urmatorii ani. Sau daca nu exista temei legal am alta solutie legala, eventual vanzare parti sociale ?
Ultima modificare: Duminică, 8 Ianuarie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: predescu77 , utilizator 11:31, 9 Ianuarie 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asta este dezavantajul de a avea părți egale din capitalul social pentru ca în cadrul adunării generale care e singura care poate decide dacă profitul din anii anteriori se distribuie ca dividende cuvenite asociaților sau rămâne la dispoziția firmei, nu se poate lua nicio decizie prin vot.
Singura varianta pe care o aveți e ca în cadrul prețului de vânzare a părților dumneavoastră la părăsirea firmei, sa includeți și valoarea estimata a profitului care vi se cuvine din anii anteriori și ne repartizat încă. Dar țineți cont însă că până la urmă e doar o negociere între părți și nimeni nu poate interveni la contractul de vânzare părți sociale dacă doriți sa părăsiți firma de buna voie.
Si asociatul meu este de acord ca eu sa iau dividende. Intrebarea este daca este legal ca eu sa iau partea mea inainte de iesirea din firma iar el sa investeasca partea lui sau eventual partea lui sa ramana ca profit nerepartizat si care este temeiul legal?

george-neagu a scris:

Asta este dezavantajul de a avea părți egale din capitalul social pentru ca în cadrul adunării generale care e singura care poate decide dacă profitul din anii anteriori se distribuie ca dividende cuvenite asociaților sau rămâne la dispoziția firmei, nu se poate lua nicio decizie prin vot.
Singura varianta pe care o aveți e ca în cadrul prețului de vânzare a părților dumneavoastră la părăsirea firmei, sa includeți și valoarea estimata a profitului care vi se cuvine din anii anteriori și ne repartizat încă. Dar țineți cont însă că până la urmă e doar o negociere între părți și nimeni nu poate interveni la contractul de vânzare părți sociale dacă doriți sa părăsiți firma de buna voie.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cesiune parti sociale giuglea giuglea UN SRL cu doi asociati roman 40% si neamt de origine roamna 60%.Asociatul neamt doreste sa se retraga din societate iar drepturile care i se cuvin(societatea ... (vezi toată discuția)
Recuperare partcipare ballo ballo Sunnt asociat la un SRL avind participare de 32,5%. Doresc sa ma retrag din firma si vreau sa recuperez atit capitalul investit cit si partea mea din profitul ... (vezi toată discuția)
Profit nerepartizat 2009 vioconta vioconta Nu am repartizat profitul aferent anului 2009, la o SC, SRL. 1)CAT TIMP POT STA CU ACEL PROFIT NEREPARTIZAT IN SOLD?????(este legal?) 2)as putea sa majorez ... (vezi toată discuția)