Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Alegerea notarului pentru succesiune și impozit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Alegerea notarului pentru succesiune și impozit

Bună ziua,
Am depus actele pentru succesiunea după tată la un notar, mama fiind decedată mai demult. Succesiunea după mamă am dezbătut-o la alt notar.
În mod neașteptat, actele succesiunii au fost trimise de la Camera Notarilor la notarul primei succesiuni.
Îmi este îngrădit un drept și mai mult, datorită răstimpului scurt până la împlinirea a 2 ani de la deces, nu mai am timp să fac demersurile către Camera Notarilor Publici pentru a putea face succesiunea cu notarul dorit.
Vă întreb, nu am dreptul să-mi aleg notarul pentru succesiunea după tată? Cum este reglementată această situație?
O altă întrebare, dacă, ulterior succesiunii și la mai mult de 2 ani de la deces, apar alte imobile (titluri acordate), se mai plătește impozitul către stat pentru acestea? La ce valoare?

Mulțumesc pentru răspunsurile dvs.
notarul ales era tot pe raza ultimului domiciliu ?(al tatalui de data asta)
1%
[ link extern ]
gi-jane2, moderator
Da, în același oraș.
Primul deces în 2006, al doilea în 2021.
Oare se pot face succesiunea și partajul prin același document, dar cu taxe mai mici?
Dar poate ies mai ieftin decât cu succesiune+partaj în acelați document altfel: cu 2 operații succesive: succesiune și apoi donație între frați?

Mulțumesc frumos
II_Maria, utilizator

Reședința este aceeați, notarii sunt din sectoare diferite.
Astăzi, la telefon, Camera Notarilor a afirmat că am fost alocați automat la un notar de către Primărie dacă nu am făcut succesiunea până într-un an de la deces.. Răspunsul, oare,să fie corect fără alte observații??

II_Maria a scris:

Primul deces în 2006, al doilea în 2021.
Oare se pot face succesiunea și partajul prin același document, dar cu taxe mai mici?
Dar poate ies mai ieftin decât cu succesiune+partaj în acelați document altfel: cu 2 operații succesive: succesiune și apoi donație între frați?

Mulțumesc frumos

II_Maria, utilizator
Oare se pot face succesiunea și partajul prin același document, dar cu taxe mai mici?
Dar poate ies mai ieftin decât cu succesiune+partaj în acelați document altfel: cu 2 operații succesive: succesiune și apoi donație între frați?

Nu se poate in acelasi document, ca trebuie intabulat certificatul de mostenitor, mai intai.

Răspunsul, oare,să fie corect fără alte observații??

Art.103 din Legea 36/1995 "(1) Procedura succesorală notarială se deschide la cererea oricărei persoane interesate, precum și a secretarului consiliului local al localității în raza căreia se aflau bunurile defunctului la data deschiderii moștenirii.
A deschis Primaria succesiunea (v. mai sus)? Cine deschide succesiunea alege notarul.