avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 690 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Alegerea notarului pentru succesiune și impozit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Alegerea notarului pentru succesiune și impozit

Bună ziua,
Am depus actele pentru succesiunea după tată la un notar, mama fiind decedată mai demult. Succesiunea după mamă am dezbătut-o la alt notar.
În mod neașteptat, actele succesiunii au fost trimise de la Camera Notarilor la notarul primei succesiuni.
Îmi este îngrădit un drept și mai mult, datorită răstimpului scurt până la împlinirea a 2 ani de la deces, nu mai am timp să fac demersurile către Camera Notarilor Publici pentru a putea face succesiunea cu notarul dorit.
Vă întreb, nu am dreptul să-mi aleg notarul pentru succesiunea după tată? Cum este reglementată această situație?
O altă întrebare, dacă, ulterior succesiunii și la mai mult de 2 ani de la deces, apar alte imobile (titluri acordate), se mai plătește impozitul către stat pentru acestea? La ce valoare?

Mulțumesc pentru răspunsurile dvs.
Cel mai recent răspuns: II_Maria , utilizator 21:56, 21 Ianuarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
notarul ales era tot pe raza ultimului domiciliu ?(al tatalui de data asta)
1%
[ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 17 Ianuarie 2023
gi-jane2, moderator
Da, în același oraș.
Primul deces în 2006, al doilea în 2021.
Oare se pot face succesiunea și partajul prin același document, dar cu taxe mai mici?
Dar poate ies mai ieftin decât cu succesiune+partaj în acelați document altfel: cu 2 operații succesive: succesiune și apoi donație între frați?

Mulțumesc frumos
Ultima modificare: Marți, 17 Ianuarie 2023
II_Maria, utilizator

Reședința este aceeați, notarii sunt din sectoare diferite.
Astăzi, la telefon, Camera Notarilor a afirmat că am fost alocați automat la un notar de către Primărie dacă nu am făcut succesiunea până într-un an de la deces.. Răspunsul, oare,să fie corect fără alte observații??

II_Maria a scris:


Primul deces în 2006, al doilea în 2021.
Oare se pot face succesiunea și partajul prin același document, dar cu taxe mai mici?
Dar poate ies mai ieftin decât cu succesiune+partaj în acelați document altfel: cu 2 operații succesive: succesiune și apoi donație între frați?

Mulțumesc frumos

Ultima modificare: Marți, 17 Ianuarie 2023
II_Maria, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Oare se pot face succesiunea și partajul prin același document, dar cu taxe mai mici?
Dar poate ies mai ieftin decât cu succesiune+partaj în acelați document altfel: cu 2 operații succesive: succesiune și apoi donație între frați?


Nu se poate in acelasi document, ca trebuie intabulat certificatul de mostenitor, mai intai.

Răspunsul, oare,să fie corect fără alte observații??


Art.103 din Legea 36/1995 "(1) Procedura succesorală notarială se deschide la cererea oricărei persoane interesate, precum și a secretarului consiliului local al localității în raza căreia se aflau bunurile defunctului la data deschiderii moștenirii.
A deschis Primaria succesiunea (v. mai sus)? Cine deschide succesiunea alege notarul.

Alte discuții în legătură

Acte pentru deschidere succesiune cosmin201333 cosmin201333 Am aflat in urma cu 2 zile de moartea surorii bunicii mele, care a survenit in decembrie 2013. In conditiile in care parintii si bunicii mei sunt decedati si ... (vezi toată discuția)
Se poate afla daca s-a intocmit certificatul de succesiune din alta parte decat de la cei care au participat direct la succesiune?!! ninapreda ninapreda Iata care este povestea. Tatal meu a decedat in anul 2000. Cativa ani mai tarziu au decedat bunicii paterni. In urma buncilor au ramas in viata 3 copii ... (vezi toată discuția)
Intrebari succesiune noiklosa noiklosa Am o ruda care a decedat (matusa), eu fiind unicul mostenitor. 1. Succesiunea prin notar (nu in instanta) se dezbate obligatoriu in orasul unde isi avea ... (vezi toată discuția)