avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Coduri CAEN 9001 si 8552 - Diploma de Liceu
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Coduri CAEN 9001 si 8552 - Diploma de Liceu

Salut. Doresc sa imi infiintez PFA, folosind codurile CAEN 9001 (Activitati de interpretare artistica) si 8552 (Invatamant in domeniul cultural - lectii pian, etc.). Am absolvit liceul de muzica, as putea sa imi infiintez PFA-ul in baza diplomei de liceu/bacalaureat? Multumesc.
Ultima modificare: Marți, 17 Ianuarie 2023
elemusic, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:09, 17 Ianuarie 2023
Bună! acestea sunt documentele necesare pentru deschiderea unui PFA:


Cererea de înregistrare, original - formular ;
Anexa privind înregistrarea fiscală - formular;
Declaraţia-tip pe propria răspundere cu privire la îndeplinirea condițiilor de funcționare/desfășurare a activității pentru sediul profesional și/sau sedii secundare sau, după caz, la terți - formular - detalii;
Dovada verificării disponibilităţii şi rezervării denumirii firmei, în original - detalii;
Actul de identitate al titularului PFA (în copie certificată olograf de către titular privind conformitatea cu originalul);
Dovada care atestă dreptul de folosință asupra sediului profesional și, dacă este cazul, înscrisul care atestă dreptul de folosință asupra spațiului cu destinație de punct de lucru - detalii;
Verificarea unicităţii calităţii de persoană fizică autorizată/titular al întreprinderii individuale/reprezentant al întreprinderii familiale, obţinută prin grija personalului ORCT;
Informaţiile din cazierul fiscal, în original - detalii;
Dacă este cazul:
avizul asociaţiei de proprietari privind schimbarea destinaţiei imobilelor colective cu regim de locuinţă, prevăzut de Legea nr. 196/2018 (completat pe formular-tip - original) - detalii;
Art. 7 1 din OUG nr. 44/2008: Declaraţia persoanei fizică titulară a persoanei fizice autorizate, că soţia/soţul participă în mod obişnuit la activitatea desfăşurată de persoana fizică autorizată, în original - formular;
declarație pe propria răspundere privind patrimoniul de afectațiune, în original - detalii;
copii certificate olograf de pe documentele care atestă pregătirea profesională, dacă aceasta este cerută, potrivit unor prevederi legale speciale - detalii;
dovada privind împuternicirea persoanei desemnate să îndeplinească formalitățile legale (original) - detalii;
În cazul în care cererea de înregistrare este semnată de persoana împuternicită, se va depune și declarația pe proprie răspundere dată sub semnătură privată de titularul PFA, din care să rezulte că acesta îndeplinește condițiile legale privind deținerea și exercitarea acestei calități.
Documentele necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului, înregistrarea fiscală şi autorizarea funcţionării a persoanei fizice autorizate
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce acte trebuie pentru infiintare pfa lacrima42 lacrima42 Va rog sa imi spuneti daca la infiintarea unui PFA este necesar a se intocmi si statut/act constitutiv sa si ce alte acte mai sunt necesare. Multumiri. (vezi toată discuția)
Infintare pfa Adyna2010 Adyna2010 Buna ziua, As dori sa infintez un PFA,dar nu stiu ce conditii trebuiesc indeplinite si nici de ce acte am nevoie.As dori sa-mi infintez o firma de ... (vezi toată discuția)
Acte necesare deschidere intreprindere individuala miha_yt miha_yt ce acte sunt necesare si unde trebuie sa ma adresez pentru a mi deschide o intreprindere individuala florarie? (vezi toată discuția)