Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... In momentul de fata in cadrul companiei noastre avem ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

In momentul de fata in cadrul companiei noastre avem un Responsabil ...

In momentul de fata in cadrul companiei noastre avem un Responsabil Protectia Muncii (functie interna), cu functie COR "Manager" - cod cor 112029, ca si conducator al departamentului Securitate si Sanatate in Munca. Dansul este in subordinea directa a Managerului General. E nevoie de o reorganizare a departamentului in sensul ca se doreste sa intre in cadrul Departamentului de Calitate Ambientala si Protectia Mediului, condus de asemenea de un Manager - cod cod 112029. Astfel, Responsabilul de Protectia Muncii ar intra in subordinea Responsabilului de Calitate Ambientala si Protectia Mediului. Ar ramane responsabil de Protectia Muncii dar am dori sa schimbam functia COR in "Specialist in domeniul securitatii si sanatatii in munca" - cod cor 226302. Am avea vreun impediment sa facem aceste modificari? Conducatorul departamentului de Protectia Muncii trebuie sa fie in directa subordinea a Managerului? Mentionam ca dansul are decizii de imputernicire in domeniul sau de activitate din partea Managerului General. Exista un statut special in legislatie pentru conducatorul acestui serviciu?
Organigrama firmei este de competenta angajatorului.
NM de aplicare a Legii ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare aprobate prin HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art. 14 Organizarea activitatilor de prevenire si protectie este realizata de catre angajator, in urmatoarele moduri:
a) prin asumarea de catre angajator, in conditiile art. 9 alin. (4) din lege, a atributiilor pentru realizarea masurilor
prevazute de lege;
b) prin desemnarea unuia sau mai multor lucratori pentru a se ocupa de activitatile de prevenire si protectie;
c) prin infiintarea unuia sau mai multor servicii interne de prevenire si protectie;
d) prin apelarea la servicii externe de prevenire si protectie.
-art. 24 (1) Serviciul intern de prevenire si protectie se organizeaza in subordinea directa a angajatorului ca o
structura distincta.

(2) Lucratorii din cadrul serviciului intern de prevenire si protectie trebuie sa desfasoare numai activitati de
prevenire si protectie si cel mult activitati complementare cum ar fi: prevenirea si stingerea incendiilor si protectia
mediului.
(3) Angajatorul va consemna in regulamentul intern sau in regulamentul de organizare si functionare activitatile de
prevenire si protectie pentru efectuarea carora serviciul intern de prevenire si protectie are capacitate si mijloace
adecvate.
In concluzie: legal este structura distincta, in subordinea directa a angajatorului.