Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... M-am angajat recent și tot vorbind cu câțiva ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

M-am angajat recent și tot vorbind cu câțiva angajati mi-au ...

M-am angajat recent și tot vorbind cu câțiva angajati mi-au spus ca întârzie plătițile și la job am și spor de noapte, weekend,ore suplimentare.
Cum pot verifica cât am lucrat corespunzător și dacă nu ma plătește la negru și cât este maximul de zile întârzierea salariului pentru a putea sesiza itm parca,am zis sa mi se dea și fluturas(ceilalți colegi nu cer)?
bogdamica, utilizator
1. Verificați la casa de pensii pe stagiu de cotizare cum figurati.

2..încălcarea de către angajator a obligaţiei prevăzute la art. 166 alin. (1) C.mun. cu mai mult de o lună, de la data de plată a salariului, stabilită în contractul individual de muncă, în contractul colectiv de muncă aplicabil sau în regulamentul intern, după caz, se sanctioneaza cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 de lei pentru fiecare persoană căreia nu i s-a plătit salariul, cu excepţia situaţiei în care angajatorul se află sub incidenţa Legii nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, cu modificările şi completările ulterioare, de către ITM.

3. Fluturașul de salariu: Care mai e utilitatea acestuia pentru angajat și în ce măsură poate să-l oblige pe angajator să-l distribuie lună de lună
www.avocatnet.ro/articol_602...