Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reconsolidare casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reconsolidare casa

Buna ziua,
Am si eu mai multe intrebari si sper sa gasesc raspunsul in aceasta comunitate.

Am o casa veche in Bucuresti aproximativ din anul 1960 din caramida veche. Trei sferturi din ea ar trebui reconsolidata si renovata.
Intrebarile sunt:
1) Daca imi trebuie vreo autorizatie de la primarie pentru reconsolidare/renovare?
2) Daca decid totusi sa o daraman si sa fac fundatia de la zero dar pastrez forma structurala de dinainte daca imi trebuie iar vreo autorizatie?
3) Iar daca decid sa o daram de tot si sa construiesc alta noua, pe alta structura ce mi-ar trebui in aditie fata de actele necesare de mai sus? Daca e nevoie de vruna.

Multumesc mult!

Edit: Vad ca postarea a fost pusa intr-o alta categorie decat cea intentionata. Imi cer scuze. Nu stiu cum sa o schimb.
Dora Iulia, utilizator
numai cu autorizatie de construire
in plus, pentru 2 si 3 va trebuie 2 autorizatii: una de demolare (indiferent ca demolati partial sau total) si alta de constructie
Reparatiile la imobil, nu necesita autorizatie de constructie, dar reparatia presupune a nu aduce modificari constructiei.
Dumneavoastra trebuie sa realizati urmatoarele lucrari:
- consolidarea constructiei, aceasta presupunand turnarea de stalpi si centuri, implicit a unor portiuni de fundatie
-desfacerea vechiului acoperis, si constructia unuia nou
-schimbarea invelitorii cu una mai usoara
Pentru aceasta este necesar sa contactati un arhitect si un specialist autorizat in strucruri pentru intocmirea documentatia pentru obtinerea autorizatiei de constructie.,certificat de urbanism
Daca intentionati sa daramati constructia existenta aveti nevoie de autorizatie de demolare