Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Societatea A, proprietar al unor imobile ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Societatea A, proprietar al unor imobile dorește ...

Bună ziua!

Societatea A, proprietar al unor imobile dorește să cedeze în mod gratuit, dreptul de folosință asupra acestora societății B.
Mai concret, societatea B să se ocupe de administrarea acelor imobile, să încaseze chiriile și alte atribuții de genul.
La ambele societăți administrator și asociat este aceeași persoană fizică.

Întrebarea mea este: ce contract credeți mai potrivit de încheiat între ceele două societăți? contract de uzufruct (cu caracter viager) sau contract de comodat?

Mulțumesc!
B devine administrator sau va fi si beneficiar al sumelor colectate? in al doilea rand, intre persoane juridice nu exista contracte viagere, ci doar pe termene definite.
dorește să cedeze în mod gratuit

să încaseze chiriile

Daca cele 2 firme au acelasi administrator nu se pot incheia variantele propuse de dv
Societatea B ar deveni administratorul si beneficiarul sumelor colectate, deoarece societatea A nu a mai dorit sa se ocupe de aceasta activitate, a infiintat societatea B cu obiect de activitate specific. Cu privire la caracterul viager, devine caduc, fiind vorba despre 2 persoane juridice
Puteti sa ma ajutati cu un temei legal, va rog?