avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Mama mea împlinește în urmând 98 ani. Din punct de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Mama mea împlinește în urmând 98 ani. Din punct de vedere ...

Mama mea împlinește în curand 98 ani. Din punct de vedere fizic este intr-o stare de degradare avansata necesitând îngrijire continua. În aceste condiții va rog sa-mi spuneti dacă poate beneficia de indemnizatie de handicap, și dacă da , ce documente trebuie pentru întocmire dosar, și unde ma adresez? Va mulțumesc!
Ultima modificare: Joi, 26 Ianuarie 2023
rududoo, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mihăilă Sebastian , Avocat 19:04, 26 Ianuarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu poate deoarece nu este o persoana care se incadreaza pe Legea 448/2006

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ingrijire batran-indemnizatie asistent CYBORG CYBORG Buna seara! Exista vreo lege in Romania prin care oamenii in varsta(parinti) sunt ingrijiti la domiciliu de catre copii(e cazul meu, sunt fiu),iar fiul ... (vezi toată discuția)
Drepturi legale persoane cu handicap Ramo029 Ramo029 Bună ziua, Lucrez în domeniul asistenței sociale, transferată de curând în alt domeniu și m-am lovit de o problemă pe care nu știu să o soluționez. ... (vezi toată discuția)
Ajutor social persoana cu handicap eddy78 eddy78 Buna ziua, As vrea sa stiu daca pot beneficia in continuare de ajutorul financiar pentru persoanele cu handicap cat timp sunt plecat in strainatate sau ... (vezi toată discuția)