Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, sper sa ma ajutac=ti cu un sfat in legatura ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, sper sa ma ajutac=ti cu un sfat in legatura cu situatia ...

Buna ziua, sper sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu situatia in care ma aflu. :)
Eu locuiesc in Anglia si nu pot din cauza locului de munca sa imi iau concediu mai lung de 1 saptamana asa ca vreau ca mama mea sa cumpere un apartament in numele ei (ca sa poata ea sa rezolve actlele necesare dupa semnarea contractului). Intrebarea mea este pot eu sa fac viramentul din contul meu din Anglia pentru achitarea apartamantului, daca ea este cumparatorul sau banii trebuie sa vina din contul ei?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Nath, utilizator
Dacă banii ii dați dvs, de ce sa cumpărați apartamentul pe numele mamei? Este o idee total neinspirata.
Mama sau vânzătorul poate obține o programare la notar și la data stabilita, veniți dvs personal și semnați contractul de vânzare.
1 săptămâna este timp mai mult decât suficient.
Nu mai e nimic de rezolvat după semnarea contractului de vânzare.
Dacă vreți sa încheiați contracte cu furnizorii de utilități, puteți lasă o procura, când veniți în România.
raluk0207, utilizator
puteti face o procura si in Anglia, la consulat.
Daca banii sunt ai dvs, o imputerniciti pe mama sa cumpere in numele dvs, pt dvs sau veniti in tara cand e vb de semnat actele si o imputerniciti in Romania pt administrare etc
gi-jane2, moderator
Vreți să dați bani de două ori pe casă? O dată când o finanțați pe mama să o cumpere și o dată când veți face succesiunea după decesul mamei? Din câte îi țin minte pe britanici, ei sunt foarte atenți să nu cheltuie aiurea. :)

Cum v-au spus și colegii, fie veniți 2-3 zile în țară să semnați contractul de vânzare cumpărare la notar și să-i dați procură mamei să administreze bunul în lipsa dumneavoastră, fie îi faceți procură la consulat, în UK, și apoi semnează ea ca mandatar al dumneavoastră.
Observ ca primiti raspunsuri care mai mult va judeca situatia si decizia,

Sa va raspund direct la intrebare, da, se poate.

Nath a scris:

Buna ziua, sper sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu situatia in care ma aflu. :)
Eu locuiesc in Anglia si nu pot din cauza locului de munca sa imi iau concediu mai lung de 1 saptamana asa ca vreau ca mama mea sa cumpere un apartament in numele ei (ca sa poata ea sa rezolve actlele necesare dupa semnarea contractului). Intrebarea mea este pot eu sa fac viramentul din contul meu din Anglia pentru achitarea apartamantului, daca ea este cumparatorul sau banii trebuie sa vina din contul ei?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!