avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, sper sa ma ajutac=ti cu un sfat in legatura ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, sper sa ma ajutac=ti cu un sfat in legatura cu situatia ...

Buna ziua, sper sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu situatia in care ma aflu. :)
Eu locuiesc in Anglia si nu pot din cauza locului de munca sa imi iau concediu mai lung de 1 saptamana asa ca vreau ca mama mea sa cumpere un apartament in numele ei (ca sa poata ea sa rezolve actlele necesare dupa semnarea contractului). Intrebarea mea este pot eu sa fac viramentul din contul meu din Anglia pentru achitarea apartamantului, daca ea este cumparatorul sau banii trebuie sa vina din contul ei?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Ultima modificare: Joi, 26 Ianuarie 2023
Nath, utilizator
Cel mai recent răspuns: pop_m , utilizator 09:57, 2 Februarie 2023
5 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă banii ii dați dvs, de ce sa cumpărați apartamentul pe numele mamei? Este o idee total neinspirata.
Mama sau vânzătorul poate obține o programare la notar și la data stabilita, veniți dvs personal și semnați contractul de vânzare.
1 săptămâna este timp mai mult decât suficient.
Nu mai e nimic de rezolvat după semnarea contractului de vânzare.
Dacă vreți sa încheiați contracte cu furnizorii de utilități, puteți lasă o procura, când veniți în România.
Ultima modificare: Joi, 26 Ianuarie 2023
raluk0207, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
puteti face o procura si in Anglia, la consulat.
7 din 8 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca banii sunt ai dvs, o imputerniciti pe mama sa cumpere in numele dvs, pt dvs sau veniti in tara cand e vb de semnat actele si o imputerniciti in Romania pt administrare etc
Ultima modificare: Joi, 26 Ianuarie 2023
gi-jane2, moderator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vreți să dați bani de două ori pe casă? O dată când o finanțați pe mama să o cumpere și o dată când veți face succesiunea după decesul mamei? Din câte îi țin minte pe britanici, ei sunt foarte atenți să nu cheltuie aiurea. :)

Cum v-au spus și colegii, fie veniți 2-3 zile în țară să semnați contractul de vânzare cumpărare la notar și să-i dați procură mamei să administreze bunul în lipsa dumneavoastră, fie îi faceți procură la consulat, în UK, și apoi semnează ea ca mandatar al dumneavoastră.
Observ ca primiti raspunsuri care mai mult va judeca situatia si decizia,

Sa va raspund direct la intrebare, da, se poate.


Nath a scris:

Buna ziua, sper sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu situatia in care ma aflu. :)
Eu locuiesc in Anglia si nu pot din cauza locului de munca sa imi iau concediu mai lung de 1 saptamana asa ca vreau ca mama mea sa cumpere un apartament in numele ei (ca sa poata ea sa rezolve actlele necesare dupa semnarea contractului). Intrebarea mea este pot eu sa fac viramentul din contul meu din Anglia pentru achitarea apartamantului, daca ea este cumparatorul sau banii trebuie sa vina din contul ei?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Alte discuții în legătură

Buna dimineata, ma aflu in uk, iar procura care am facut-o la ... catalinmihai123 catalinmihai123 Buna dimineata, Ma aflu in UK, iar procura( are si apostila de la Haga) care am facut-o, la notarul englez, nu a fost recunoscuta in Romania pe motiv de ... (vezi toată discuția)
Vanzare/cumparare apartament fara acordul sotului fullskynet fullskynet Bună, Intenționez să trimit banii mamei mele sa cumpere o garsonieră pentru mine (Locuiesc în străinătate și nu pot ajunge acasa momentan sa fac o ... (vezi toată discuția)
Renuntarea la dreptul de mostenitor CelenaW CelenaW tatal a murit luna trecuta, noi suntem 3 frati care nu ne intelegem si eu nu sunt in tara. nu stiu pe ce nume este casa in care locuiesc parintii . mama este ... (vezi toată discuția)