Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntarea la dreptul de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntarea la dreptul de mostenitor

tatal a murit luna trecuta, noi suntem 3 frati care nu ne intelegem si eu nu sunt in tara. nu stiu pe ce nume este casa in care locuiesc parintii . mama este inca in viata, bolnava mintal la pat . Am primit un mesaj de la fratele mai mare(eu sunt cea mai mare) ca vor semnatura mea ca sa vanda . ce ? nu stiu si nu ma intereseasa . Eu nu pot sa ma duc in tara ca nu am bani . si nici nu vreau sa am de aface cu nimic din ce se intampla acolo.
Intrebarea este ce trebuie sa fac sa nu fiu amestecata in nici un fel in probleme de mostenire, fara judecati si notari, etc, fara a ma duce in tara.
multumesc
trebuie o declaratie de renuntare la mostenire facuta la notar(pierdieti toate drepturile cu privire la mostenirea tatalui). Trimiteti o procura autentica de la un notar din tara in care va aflati precum renuntati la mostenirea tatalui dumneavoastra......ori imputerniciti un avocat trimitand o astfel de procura sa faca el procedurile in numele dumneavostra la notar.
Mergeti la Consulatul României din tara unde va aflati si dati o declaratie de renuntare la drepturile succesorale. Dupa acea trimiteti declaratia prin posta fratilor.
Multumesc mult. In termen de cate zile trebuie sa fac acest lucru.
1 an de la deces sau chiar si dupa acest termen
Multumesc
De asemenea am un teren langa casa parintilor cumparat de mine pe numele meu. Am imputernicit tatal sa il cumpere. Actul original de vanzare cumparare este la mine . Cum pot sa il donez din strainatate legal fara nici o problema?