Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA inchiriere spatiu comercial-ajustare tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

inchiriere spatiu comercial-ajustare tva

am 3 situatii la 3 societati
1.cladirea e achizitionata in 02.2005 de la o alta societate cu TVA in 01.2006 vinde o parte din cladire cu TVA in 01.2007 majoreaza valoare cladire cu o investitie si in 2009 inchiriaza spatiul la o societate factura fiind fara TVA pe lunile 02-12.2009
in 01.2010 incepe propria activitate in spatiu , nu il mai inchiriaza - cum inregistrez ajustarea TVA ? cf. art.149 din CF?
2.cladirea e achizitionata de la persoana fizica in 01.2007 fara TVA si din 11.2009 factureaza chirie pe spatiu la o soc. fara TVA ? trebuie calculata prorata ? ajustare nu am la ce ca achizitia e fara TVA
3.o SC are ctr.de comodat cu alta SC pt. spatiu comercial pe care il subanchiriaza la o alta SC si factureaza fara TVA - spatiul este achizitionat de prima SC fara TVA in 2006 - calculez pro rata ? ajustare nu am la ce
va rog mult ajutati-ma ca nu am reusit nici cum sa le dau de capat - daca calculez ajustare la TVA la primul caz cum zice in CF ar tebui sa fac 635=4426 pt. TVA aferent la inca 16 ani 20-4(2005-2008) pt.11luni de inchiriere - nu e logic sau nu am inteles eu bine.
1.desi nu ati mentionat, voi considera ca valoarea transformarii efectuate dupa data aderarii depaseste 20% din valoarea cladirii.
a)va trebui sa ajustati taxa dedusa la achizitia cladirii, perioada de ajustare fiind de 5 ani, astfel:
- perioada 02.2005 - 01.2009, inclusiv, 48 luni nu se ajusteaza
- perioada 02.2009 - 12.2009, inclusiv, 11 luni se ajusteaza
- ultima luna nu se mai ajusteaza
b)va trebui sa ajustati taxa dedusa la modernizarea cladirii, pe o perioada de 20 de ani, cf art. 149 cod fiscal, astfel perioada de ajustare este 2007-2026, astfel:
-18/20(optsprezecedouazecimi) in favoarea statului, incepand cu anul 2009
-17/20, incepand cu anul 2010, in favoarea dvs.

in cazurile 2 si 3 nu se impune calculul proratei.