Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cand se intelegere stare de recidiva? Daca am facut o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cand se intelegere stare de recidiva? Daca am facut o noua fapta ...

Cand se intelegere stare de recidiva? Daca am facut o noua fapta care e pedepsita cu un an sau mai mult? Daca fapta este incadrata 1 luna 1 an, sunt in stare de recidiva? Precizez ca sunt in recidiva postexecutorie.
~ Conținut șters la cerere ~

Voinea Liviu a scris:

Daca pentru prima fapta ati fost condamnat deja la o pedeapsa mai mare de un an,sunteti in recidiva.

De ce? Pentru ca e 1 luna 1 an? Adica maximul incadreaza la a doua cerinta?
Costinmudure11, utilizator
ART. 41 Cod penal
Recidiva
(1) Există recidivă când, după rămânerea definitivă a unei hotărâri de condamnare la pedeapsa închisorii mai mare de un an şi până la reabilitare sau împlinirea termenului de reabilitare, condamnatul săvârşeşte din nou o infracţiune cu intenţie sau cu intenţie depăşită, pentru care legea prevede pedeapsa închisorii de un an sau mai mare.
(2) Există recidivă şi în cazul în care una dintre pedepsele prevăzute în alin. (1) este detenţiunea pe viaţă.
(3) Pentru stabilirea stării de recidivă se ţine seama şi de hotărârea de condamnare pronunţată în străinătate, pentru o faptă prevăzută şi de legea penală română, dacă hotărârea de condamnare a fost recunoscută potrivit legii.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

ART. 41 Cod penal
Recidiva
(1) Există recidivă când, după rămânerea definitivă a unei hotărâri de condamnare la pedeapsa închisorii mai mare de un an şi până la reabilitare sau împlinirea termenului de reabilitare, condamnatul săvârşeşte din nou o infracţiune cu intenţie sau cu intenţie depăşită, pentru care legea prevede pedeapsa închisorii de un an sau mai mare.
(2) Există recidivă şi în cazul în care una dintre pedepsele prevăzute în alin. (1) este detenţiunea pe viaţă.
(3) Pentru stabilirea stării de recidivă se ţine seama şi de hotărârea de condamnare pronunţată în străinătate, pentru o faptă prevăzută şi de legea penală română, dacă hotărârea de condamnare a fost recunoscută potrivit legii.

Cu toata stima, legea o gasesc si eu.eu intrebam de ce. Ca e 1 luma 1 an deci se intelege ca fiind pana la un an intra de la un an in legea recidivei? Tampenie de lege in tara asta , nimic clar.
In cazul recidivei postexecutorii, primul termen: existenta unei hot.def. de condamnare ptr. savarsirea unei infractiuni intentionate/praeterintentionate; pedeapsa stabilita mai mare de un an; pedeapsa sa fie executata sau considerata ca executata, al doilea termen: infractiunea sa fie comisa cu intentie/praeterintentie; pedeapsa prevazuta de lege pentru infractiunea comisa in stare de recidiva sa fie inchisoarea de un an sau mai mare ( pedeapsa unica sau inchisoare alternativa cu amenda; pedeapsa prev de lege reprezinta pedeapsa prevazuta pentru fapta consumata, nu are relevanta pedeapsa in concret aplicata, aceasta putand fi mai mica de un an inchisoare sau amenda), infractiunea sa fie savarsita dupa executarea sau considerarea ca executata a pedepsei stabilite ptr. infractiunea ce constituie prim termen al recidivei.