Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis de conducere - depasire pe trecerea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis de conducere - depasire pe trecerea de pietoni

Buna ziua!

Am rugamintea, daca se poate, sa ma ajutati cu un raspuns referitor la urmatoarea speta:
Am depasit un autoturism in dreptul unei treceri de pietoni ( nu era nimeni pe aceasta ) moment dupa care am fost oprit de un echipaj ,amendat, fiindu-mi totodata suspendat permisul pentru 60 de zile.
Pentru o astfel de fapta, suspendarea nu ar trebui sa fie doar pentru 30 de zile?
Va multumesc.!
Nu, in urma cu un an s-a "inasprit" pedeapsa din codul rutier, la 60 de zile.
[ link extern ]
Puteti da de reducere, cu o treime, in primele 20 de zile de suspendare. Cererea (daca luati testul) trebuie depusa in maxim acelasi interval.
latka, moderator
Multumesc pentru raspuns.
Ar putea sa ma ajute cineva cu coordonatele acestei sanctiuni din lege?
Art. 120. -
(1) Se interzice depăşirea vehiculelor:
e) pe trecerile pentru pietoni semnalizate prin indicatoare şi marcaje;

Majorarea sanctiunilor pecuniare si complementare este dispusa prin ultimile modificari aduse codului rutier in 2023
Articolul de sanctionare este scris in procesul verbal de contraventie. Toate cazurile sanctionate cu 60 de zile suspendare se gasesc mentionate la art. 101 aliniatul 3. Link-ul la codul rutier (OUG 195/2002) il aveti deja.
latka, moderator
Citisem anterior art. 101 aliniatul 3 , dar din punctul meu de vedere de necunoscator, nu ma incadrez.
Gresesc?

(3) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 60 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte:
a) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
b) nerespectarea interdicţiei temporare de circulaţie instituite pe un anumit segment de drum public;
c) nerespectarea regulilor de circulaţie la trecerea unei coloane oficiale sau intercalarea într-o astfel de coloană;
d) circulaţia pe sens opus, cu excepţia cazurilor în care se efectuează regulamentar manevra de depăşire