avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Avocat din oficiu care cere bani pentru reprezentare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Avocat din oficiu care cere bani pentru reprezentare corecta

Buna ziua, sunt inculpat intru-un dosar, am recunoscut fapta si procurorul ne-a spus, mie si avocatului din oficiu, ca putem cere judecarea in procedura simplificata dar avocatul imi cere bani pentru redactarea cererii, altfel nu vrea sa ma ajute. De la inceput mi-a cerut bani in ideea ca poate sa ma reprezinte in doua feluri, interesat si dezinteresat. Ce pot face?
Ultima modificare: Luni, 6 Februarie 2023
loakvo, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Avocatul din oficiu era doar pentru urmarire penala.
Pentru orice alta activitate pe care o solicitati avocatului din oficiu sa o faca pentru dvs. si care depașește mandatul de asistență juridica pe perioada urmăririi penale, trebuie plătită separat, în baza unui contract pe care îl încheiați cu acesta.
La instanță o să vă atribuie un alt avocat din oficiu. Avocatul din oficiu de la urmărire penală nu este obligat să meargă cu dvs. mai departe la instanță, în baza aceleiași delegații.
Sa inteleg ca nu mai sunt in faza de urmarire penala? Adica sunt inculpat, am recunoscut faptele, nu am fost trimis in judecata inca. Deocamdata sunt sub control judiciar.

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Avocatul din oficiu era doar pentru urmarire penala.
Pentru orice alta activitate pe care o solicitati avocatului din oficiu sa o faca pentru dvs. si care depașește mandatul de asistență juridica pe perioada urmăririi penale, trebuie plătită separat, în baza unui contract pe care îl încheiați cu acesta.
La instanță o să vă atribuie un alt avocat din oficiu. Avocatul din oficiu de la urmărire penală nu este obligat să meargă cu dvs. mai departe la instanță, în baza aceleiași delegații.

Nu s-a ajuns inca la judecarea cauzei, mi s-a sugerat de catre procuror ca ma incadrez sa pot depune cerere pentru judecare in procedura simplificata, iar pentru redactarea respectivei cereri de catre avocatul din oficiu mi se cer 2000 de lei. La inceput mi s-au cerut 1500 de euro "ca sa fac treaba cum trebuie, am doua feluri de a asista, interesat si dezinteresat", aproximativ cuvintele avocatului desemnat din oficiu.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Procedura simplificata se aplica numai în fata instanței de judecată.
Nu vad ce cerere sa va facă.

Nu se fac astfel de cereri decât dacă se încearcă o apărare dublă adica sa va judecati și pe vinovăție și pe nevinovăție.

Daca nu ati fost trimis în judecată îl puteți angaja pentru instanta și este firesc sa va ceara bani pentru reprezentarea în fata instanței dacă vreți sa va reprezinte.

Scris din București 2023
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Avocatul din oficiu nu are dreptul sa va ceara bani in plus. El este deja platit de catre stat pentru cea ce presteaza. Modul in care pune problema , "ca sa fac treaba cum trebuie, am doua feluri de a asista, interesat si dezinteresat", mi se pare imoral si ilegal, In instanta de judecata veti avea un avocat, care poate sa fie sa nu, acelasi de la urmarire penala.

Alte discuții în legătură

Art. 320 ind. 1 cpp - judecata in cazul recunoasterii vinovatiei andreea_maria andreea_maria Ce parere aveti despre modul in care a fost redactat acest articol? Probleme ce pot sa apara cu ocazia aplicarii acestui articol? (vezi toată discuția)
Camera preliminara - cereri si exceptii/nelamurire MihaelaM84 MihaelaM84 Acum cateva zile tatal meu a primit copia certificata a rechizitoriului, aducandu-i-se la cunostinta obiectul procedurii si dreptul de a formula cereri si ... (vezi toată discuția)
Controversa cu privire la procedura simplificata cezarad cezarad Ma confrunt cu o problema. Intr-un dosar, un inculpat este acuzat de comiterea a 2 fapte de contrabanda. Pentru una dintre cele 2 fapte nu este vinovat, a fost ... (vezi toată discuția)