Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Avocat din oficiu care cere bani pentru reprezentare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Avocat din oficiu care cere bani pentru reprezentare corecta

Buna ziua, sunt inculpat intru-un dosar, am recunoscut fapta si procurorul ne-a spus, mie si avocatului din oficiu, ca putem cere judecarea in procedura simplificata dar avocatul imi cere bani pentru redactarea cererii, altfel nu vrea sa ma ajute. De la inceput mi-a cerut bani in ideea ca poate sa ma reprezinte in doua feluri, interesat si dezinteresat. Ce pot face?
loakvo, utilizator
Este bun de reclamație la consiliul baroului de avocați pentru modul cum pune problema. Pentru munca depusă în cadrul urmăririi penale el este deja plătit de MJ, iar obligația lui este să va ofere cele mai bune servicii, în limitele legii, fără să vă pretindă bani în plus șo fără să vă amenințe că va face treabă de mântuială dacă nu-i dați.

Totuși, cred că faceți o mică confuzie care i-a derutat pe colegi. Cererea pentru judecarea în procedură simplificată se.face în faza de.cameră preliminară sau la începutul fazei de judecată și este soluționată de.judecător. Ceea ce se poate face în faza de urmărire penală și se aprobă de procuror este acordul de recunoaștere a vinovăției, care, dacă este validat și de judecător, are aceleași efecte ulterior ca și cererea de judecare în procedura simplificată. Cererea prin care solicitați încheierea i unui acord de recunoaștere a vinovăției face însă parte din urmărirea penală și avocatul nu are de ce să vă ceară bani ca sa o redacteze și să o depună la parchet.

costin_mentor a scris:

Avocatul din oficiu nu are dreptul sa va ceara bani in plus. El este deja platit de catre stat pentru cea ce presteaza. Modul in care pune problema , "ca sa fac treaba cum trebuie, am doua feluri de a asista, interesat si dezinteresat", mi se pare imoral si ilegal, In instanta de judecata veti avea un avocat, care poate sa fie sa nu, acelasi de la urmarire penala.

Alexandru Surcel, Avocat
Cred ca ar trebui nuanțata chestiunea și sa avem în vedere realitatea și nu teoria.
Eu sunt și teoretician și practician și îmi este relativ simplu sa înțeleg absolut tot.
În esență, nu va contrazic...Dar...

Contează enorm daca avocatul este ales sau angajat de inculpat ori este din oficiu.
Avocatul din oficiu este limitat adesea de instanță.
Diferența de pledoarie dintre un avocat ales și unul din oficiu poate fi de 20 de minute sau de la 45 de minute în sus.
Am avut cazuri în care rămâneam la urma din respect fata de colegii avocati.
Ei aveau treaba și în alte părți...

Așadar, avocatul din oficiu nu are libertatea deplina de a tine o pledoarie de 20 de minute.
În fine, nu vreau sa detaliez căci ma refer la 20 de minute concrete și nu diluate...
Deci, și colegul avocat poate avea dreptatea lui daca vrea sa îl apere deosebit de serios și sa nu fie obstrucționat...

Prin urmare, greu poate sa apere ca un leu propriul client în calitate de avocat din oficiu...chiar dacă ar fi un adevărat leu...
Apoi, s-ar putea trezi cu ceva probleme dacă nu ar avea inima de leu...căci doar un raget nu ajunge...

În fine, ca să poată face o treabă deosebit de serioasa un avocat ar trebui sa fie plătit...ca sa nu apară alte probleme...pentru avocat.

Eu pot spune ca sunt printre cei care am contribuit un pic la schimbarea sistemului.
Însă, suntem în România și ceea ce astăzi este bine mâine devine rău...

În România nimic bun nu poate dăinui...

Cat privește o cerere pentru acord de recunoaștere a vinovăției o poate face avocatul din oficiu fără probleme dar exista probleme ca avocatii nu răspund la telefon...
Nici măcar cei angajati...aud eu des...

Deci, avocatii sunt foarte ocupați...
Se lucrează pe bani putini și nu este timp...pentru ca în loc de un caz se iau 10 cazuri...
Aici ar fi marea problemă...și această problemă nu se poate rezolva...
Cel puțin nu prea curând...

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat