avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, In anul 2016 am achizitionat un imobil. Am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, In anul 2016 am achizitionat un imobil. Am facut contract ...

Buna ziua,
In anul 2016 am achizitionat un imobil. Am facut contract de vanzare-cumparare la momentul respectiv, dar nu am facut demersurile sa l inscriu pe numele meu. Ce trebuie sa fac sa intru in legalitate?
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 06:46, 8 Februarie 2023
Sa-l înscrieți unde?
Intabularea la Cartea funciara v-a facut-o notarul atunci.
Mai trebuia sa duceți la Primarie o copie după contract și la furnizorii de utilități, eventual
Notarul unde ati incheiat documentele de achizitie bun imobil arvea obligatia sa informeze oficial ocpi astfel ca dreptul dv d eproprietate este notat la cadastru
Va revine obligatia sa solicitati la autoritatea fiscala teritoriala notarea pe rol fiscal a bunului imobil
Eventual platiti o amenda simbolica la înscrierea imobilului pe rol fiscal la direcția taxe și impozite locale..
Ultima modificare: Miercuri, 8 Februarie 2023
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am pierdut actele de la casa Anghelina Vasile Anghelina Vasile Am Pierdut actele de la casa. Cum as putea sa le recuperez. Măcar o parte. Era contract vânzare-cumpărare, cadastru, proiect de la casă, autorizație de ... (vezi toată discuția)
este inscrierea adresei in cf obligatorie sau nu la intabulare? keops_mic keops_mic Buna ziua, Vreau sa intabulez o anexa agricola pe un teren intravilan cu o casa construita, ambele intabulate . Cand s-a facut intabularea la casa si teren ... (vezi toată discuția)
E obligatoriu sa intabulez sotul ca sa vand garsoniera cumparata fara el in 2004? Alo2016 Alo2016 Buna ziua. Am cumparat o garsoniera in 2004. Am inscris-o la fisc si am platit toate impozitele la zi. Am uitat s-o intabulez. Sotul era plecat din tara ... (vezi toată discuția)