Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, In anul 2016 am achizitionat un imobil. Am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, In anul 2016 am achizitionat un imobil. Am facut contract ...

Buna ziua,
In anul 2016 am achizitionat un imobil. Am facut contract de vanzare-cumparare la momentul respectiv, dar nu am facut demersurile sa l inscriu pe numele meu. Ce trebuie sa fac sa intru in legalitate?
Sa-l înscrieți unde?
Intabularea la Cartea funciara v-a facut-o notarul atunci.
Mai trebuia sa duceți la Primarie o copie după contract și la furnizorii de utilități, eventual
Notarul unde ati incheiat documentele de achizitie bun imobil arvea obligatia sa informeze oficial ocpi astfel ca dreptul dv d eproprietate este notat la cadastru
Va revine obligatia sa solicitati la autoritatea fiscala teritoriala notarea pe rol fiscal a bunului imobil
Eventual platiti o amenda simbolica la înscrierea imobilului pe rol fiscal la direcția taxe și impozite locale..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat