Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Informatii declarare alergeni pentru platformele online
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Informatii declarare alergeni pentru platformele online

Buna ziua! Platformele de livrari food, Glovo, Tazz, Bolt Food au obligatia legală de a-si instiinta clientii despre alergenii din mancare/produsele din restaurantele/magazinele inscrise in platfoma?
Este obligatia lor sau a restaurantelor/magazinelor? Ce bază legală reglementeaza acest aspect?
Multumesc
floppyone, utilizator
e obligatia restaurantelor. aplicatiile asta doar gazduiesc si faciliteaza. ele nu vand nimic catre consumator