avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Informatii declarare alergeni pentru platformele online
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Informatii declarare alergeni pentru platformele online

Buna ziua! Platformele de livrari food, Glovo, Tazz, Bolt Food au obligatia legală de a-si instiinta clientii despre alergenii din mancare/produsele din restaurantele/magazinele inscrise in platfoma?
Este obligatia lor sau a restaurantelor/magazinelor? Ce bază legală reglementeaza acest aspect?
Multumesc
Ultima modificare: Marți, 7 Februarie 2023
floppyone, utilizator
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 21:13, 7 Februarie 2023
e obligatia restaurantelor. aplicatiile asta doar gazduiesc si faciliteaza. ele nu vand nimic catre consumator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Baza legala privind relatia fiscala dintre restaurant si platforma de livrare mariati mariati Care este legislatia aplicabila care reglementeaza vanzarea din restaurant a preparatelor catre platformele de delivery (glovo, uberfood, foodpanda, etc.)? Va ... (vezi toată discuția)
Livreaza mancare de la restaurant cu propria masina este legal? magyk111 magyk111 Zilele trecute am intrebat un reprezentant DSV daca pot livra mancare cu propria masina .Eu sunt patronul unui restaurant si vreau sa livrez mancare gatita ... (vezi toată discuția)
Cod caen livrare pizza/mancare la domiciliu Loredana_84 Loredana_84 Buna ziua, Trebuie sa infiintez o societate comerciala care va desfasura activitatea de restaurant - pizzerie. Am autorizat in locatia respectiva codurile ... (vezi toată discuția)