Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Vin către Dvs cu întrebarea dacă la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Vin către Dvs cu întrebarea dacă la încetarea ...

Buna ziua!
Vin către Dvs cu întrebarea dacă la încetarea contractului , se pierde stimulentul de inserție. Se pierde sau se suspenda?
Va rog sa ma ajutați cu un articol in acest sens.
Va Multumesc mult!
OUG 111/2010
art. 17
(1) Dreptul la stimulentul de inserție prevăzut la art. 7 încetează începând cu ziua următoare celei în care:
a) copilul a împlinit vârsta de 3 ani, respectiv 4 ani în cazul copilului cu dizabilități;
b) a avut loc decesul copilului.

(2) Dreptul la stimulentul de inserție prevăzut la art. 7 se suspendă începând cu ziua următoare celei în care se constată:
a) una dintre situațiile prevăzute la art. 16 alin. (2), cu excepția lit. i);
b) beneficiarul nu mai realizează venituri de natura celor prevăzute la art. 3 și solicită concediul pentru creșterea copilului;
c) copilul a împlinit vârsta de 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu dizabilități și beneficiarul nu mai realizează venituri de natura celor prevăzute la art. 3.
(3) În situația persoanelor îndreptățite aflate în plata stimulentului de inserție care solicită concediile medicale prevăzute la art. 2 alin. (1), cu excepția celui prevăzut la lit. c), din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare, plata stimulentului de inserție nu se suspendă.