avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Conditii de admitere ca lichidator judiciar
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Conditii de admitere ca lichidator judiciar

Buna ziua! Ma gandesc si eu sa devin lichidator judiciar dar problema este ca nu am inca cei 3 ani de experienta necesari pentru a da examenul si a face ulterior stagiu, samd....
Exista vreo metoda sau vreo conditie existenta pentru pentru ca sa puteam sa ne inscriem mai repede fara sa mai fie necesari acei 3 ani ?
Iulian81 a scris:

Buna ziua! Ma gandesc si eu sa devin lichidator judiciar dar problema este ca nu am inca cei 3 ani de experienta necesari pentru a da examenul si a face ulterior stagiu, samd....
Exista vreo metoda sau vreo conditie existenta pentru pentru ca sa puteam sa ne inscriem mai repede fara sa mai fie necesari acei 3 ani ?

Buna ziua,
Vedeti:
[ link extern ] =
sau contactati o firma de lichidatori
Cu stima,
Poate cineva sa confirme daca experienta in vanzari este recunoscuta ca vechime in cazul economistilor ?
Art. 53 din Statutul privind organizarea şi exercitarea profesiei de practician în insolvenţă
prevede urmatoarele:
(1) Documentaţia de înscriere la examenul pentru dobândirea calităţii de practician în insolvenţă stagiar va conţine:
a) cererea de înscriere;
b) curriculum vitae şi copie de pe cartea/buletinul de identitate;
c) copie legalizată de pe diploma de licenţă în drept sau ştiinţe economice;
d) certificatul de cazier judiciar sau declaraţie notarială pe propria răspundere că nu se află în niciuna din situaţiile de nedemnitate;
e) dovada experienţei de cel puţin 3 ani de la data obţinerii diplomei de studii superioare de lungă durată.
(2) Dovada se face, de regulă, cu copia carnetului de muncă, adeverinţa pentru cei care au activat în instituţii care nu au întocmit carnete de muncă, convenţie civilă înregistrată la camera de muncă ori adeverinţă eliberată de baroul de avocaţi, copii ale unor diplome sau atestate [diploma de masterat şi /sau de doctorat, atestat de expert contabil sau contabil autorizat, auditor, evaluator autorizat, membru al Uniunii Naţionale a Evaluatorilor Autorizaţi din România (UNEAR) etc.].
(3) Adeverinţa pentru persoanele care au desfăşurat activităţi practice economice va avea obligatoriu forma agreată de Uniune


[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lichidator si executor - studii necesare anvistef anvistef ce scoala trebuie sa ai pentru a deveni lichidator si executor,va rog (vezi toată discuția)
Avocat prcatician in insolventa herculeroco herculeroco In acest moment un avocat poate deveni practician in insolventa fara a sustine examenul respectiv? (vezi toată discuția)
De la contabil la lichidator? sonrisa sonrisa Care este drumul de parcurs de la contabil la lichidator autorizat? Am terminat facultatea de contabilitate, am experienta de 15 ani in contabilitate (am ... (vezi toată discuția)