Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Daca sunt data afara din locuinta proprie de catre ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Daca sunt data afara din locuinta proprie de catre sot, care ...

Daca sunt data afara din locuinta proprie de catre sot, care este bun comun, dobandit in timpul casatoriei, ce lege incalca acesta?
Puteți solicita pe calea instantei de judecata reintegrarea dvs în locuinta familiei. Puteți de asemenea sa solicitati un ordin de protectie fata de soțul dvs pe o durata de 6 luni de zile cât și evacuarea acestuia din locuinta.
Nu în ultimul rand, puteți solicita desfacerea căsătoriei și partajarea imobilului.
Contactați un avocat și în funcție de situația dvs alegeți calea care corespunde cel mai bine intereselor dvs.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Incercati sa intelegeti ca aveți nevoie de avocat.
Sunt sute de cazuri pe an în care femeile sunt aruncate de soți din casă și pleacă la rude.

Juridic este ceva destul de complicat.
Există și cărți...

Și politia este atenta dacă exista avocat.

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
va duceti si faceti plangere la politie, macar isi ia amenda
legea 61/91
Art. 2
Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât,
potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:

28) alungarea din locuința comună a soțului sau soției, a copiilor, precum și a oricărei alte persoane aflate în întreținere;

(2) În cazul contravenţiei prevăzute la art. 2 pct. 28) este necesară plângerea părţii vătămate. Retragerea plângerii ori
împăcarea părţilor înlătură răspunderea făptuitorului. Organele constatatoare sunt abilitate să restabilească situaţia
b) cu amendă de la 200 lei la 1.000 lei, cele prevăzute la pct. 1), 12), 16), 24), 25) şi 28);

dupa caz, puteti face si plangere penala pt abandon
art 378 cod penal
a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe fizice sau morale;
gi-jane2, moderator
Daca va aflați în neînțelegeri ar fi bine sa deschideți procesul de partaj ca sa evitați anumite probleme.
Trebuie însă gândită în mod strategic situatia, pas cu pas, în cele mai mici detalii.
Deschiderea procesului ar fi utila pentru ca se fac și motivări în drept pentru judecător.
Ați crea o prima reduta de apărare pe plan strategic și tactic.
Se ia dovada de primire a cererii de la instanță, etc.
Însă, nu se face într-o zi.
Durează la avocat 2-5 zile...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu cred ca il pot evacua avand in vedere ca locuinta este bunul nostru comun iar ordinul de protectie ma gandeam ca se da atunci cand exista agresiuni fizice.