Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este obligatorie introducerea sporului de vechime la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este obligatorie introducerea sporului de vechime la salariu ...

Este obligatorie introducerea sporului de vechime la salariu ? Menționez ca este vorba de un loc de bugetar .Deși am vechime în munca peste 15 ani ,la sporul de vechime ,am adăugată gradația de baza ....este legal ?
În sectorul bugetar se acordă gradația de vechime si nu spor de vechime, potrivit Legii 153/2017.

Calculul ar fi salariul de baza +gradația de vechime.
As fi vrut sa știu dacă este obligatoriu ca la salariul de baza sa se adauge gradația de vechime ...pentru ca eu ,deși am peste 15 ani vechime am gradație .baza .Mulțumesc
Da, se adauga la salariul de baza.
La peste 15 ani de vechime aveți gradația de vechime 4, gradație care este introdusă în salariul de bază și nu se adaugă separat la acesta.
Salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.