avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ancheta socială stabilire domiciliu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ancheta socială stabilire domiciliu minor

Bună ziua!
Am nevoie de o informație, atunci când se solicita o ancheta socială Pt minor, in vederea stabilirii domiciliului acestuia, in cât timp de la trimiterea Informării, cererii se va face ancheta la locul stabilit ?
Poate fi refuzata aceasta ancheta ? Stiu ca prin lege sunt obligați ca odată cerută, trebuie sa fie îndeplinită, dar exista un timp anume in care primăria poate amâna aceasta acțiune?
Mulțumesc
Ultima modificare: Marți, 28 Februarie 2023
A C A B, utilizator
Cel mai recent răspuns: A C A B , utilizator 16:06, 1 Martie 2023
În general, instanţa cere ca până la următorul termen de judecată, ancheta psihosocială să fie depusă la dosar. De multe ori, se întâmplă ca la adresa solicitată, să nu fie găsită persoana, aşa că cei de la A.T. vor lăsa o înştiinţare în cutia poştală, dacă există; vor amâna şi ei, până pot să vadă locaţia şi să vorbească cu cine trebuie. dacă nu găsesc pe nimeni la adresă, vor trimite la dosar un înscris în care vor arăta că lipsa de la domiciliu a persoanei vizate.

Știu aceste lucruri, nu voiam o explicație despre cum decurge aceasta acțiune, ci sa stiu dacă se poate amâna intr-atât de mult aceasta ancheta astfel încât sa mă încurce in procesul pe care îl am deschis.
Vineri mi s-a zis ca se rezolva, apoi ca luni…
Si astăzi din nou s-a amânat pe mâine… dacă o fi și mâine.
Eu întrebam cât timp are la dispoziție asistenta socială,din momentul in care a fost notificată, să ducă la sfârșit procedura, care din câte am înțeles nu este atât de complicată încât sa o tot amâne de azi pe mâine si tot așa. Nu se pune problema de a nu fi acasă persoana.
Multumesc
Ultima modificare: Marți, 28 Februarie 2023
A C A B, utilizator
Nu exista un termen legal stabilt, insa instanta prin citatie ii comunica sa depuna la dosar ancheta pana la termenul urmator.

Daca acest lucru nu se intampla se mai acorda un termen, revenind catre AT cu adresa eventual cu avertisment de amenda. De cele mai multe ori se depune ancheta la primul termen fixat in acest sens, maxim al doilea.

In rarele cazuri cand nu se realizeaza, instanta aplica amenda conducatorului institutiei, dar sunt extrem de rare cazurile cand un proces se amana din cauza lipsei anchetei sociale la mai multe termene.


AV. GABRIELA GERBER a scris:

Nu exista un termen legal stabilt, insa instanta prin citatie ii comunica sa depuna la dosar ancheta pana la termenul urmator.

Daca acest lucru nu se intampla se mai acorda un termen, revenind catre AT cu adresa eventual cu avertisment de amenda. De cele mai multe ori se depune ancheta la primul termen fixat in acest sens, maxim al doilea.

In rarele cazuri cand nu se realizeaza, instanta aplica amenda conducatorului institutiei, dar sunt extrem de rare cazurile cand un proces se amana din cauza lipsei anchetei sociale la mai multe termene.



Ok, vă mulțumesc pentru răspuns! O zi bună!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasii divortului cu un minor la mijloc ContSters207973 ContSters207973 Buna seara. Tot caut informatii pe net dar nimic nu ma lamureste. Pe scurt:nu ne mai intelegem,am decis sa divortam la tribunal deoarece nu ne permitem nici ... (vezi toată discuția)
In cadrul procesului de divort cu minori, venitul unui sot este ... catinf catinf In cadrul procesului de divort cu minori, venitul unui sot este stabilit de raportul anchetei psihosociale sau se depune ca proba la instanta de catre sot, ... (vezi toată discuția)
Ancheta sociala retlav retlav Inainte de pronuntarea divortului se impune efectuarea unei anchete sociale la domiciliul mamei (in situatia in care s-a convenit de comun acord ca fiul de 1 ... (vezi toată discuția)