Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Va rog sa ma lamuriti de ce atunci cand se mareste ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Va rog sa ma lamuriti de ce atunci cand se mareste salariul minim ...

Va rog sa ma lamuriti de ce atunci cand se mareste salariul minim pe economie nu cresc salariile tuturor angajatilor calculand asa cum scrie in L153 (coeficient x salariu minim actualizat). De ce calculul se face inmultind cu salariul din 2018?
In acest fel s-a ajuns din nou la situatia cand cei cu studii au salariul doar cu 100-200 lei mai mare decat cei cu 10 clase. Doar le ei se actualizeaza salariul
Exista undeva o reglementare unde scrie sa salariile sunt blocate si nu poti actualiza formula de calcul intoducand suma de 3000 lei la salariul minim x coeficient x vechime + alte sporuri conform serviciilor prestate?
Începând cu anul 2023, salariile de bază, soldele de funcție/salariile de funcție și indemnizațiile de încadrare se stabilesc prin înmulțirea coeficienților prevăzuți în anexele nr. I-VIII din Legea 153/2017 cu salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată în vigoare.

Conform alineatului (1) al articolului I, Capitolul I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 168 din 8 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1186 din 9 decembrie 2022, prin derogare de la prevederile art. 12 alin. (2) din Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, cu modificările și completările ulterioare, în anul 2023, începând cu data de 1 ianuarie, cuantumul brut al salariilor de bază/soldelor de funcție/salariilor de funcție/indemnizațiilor de încadrare lunară de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice se majorează cu 10% față de nivelul acordat pentru luna decembrie 2022, fără a se depăși valoarea nominală pentru anul 2022 stabilită potrivit anexelor la Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările și completările ulterioare.

Conform alineatului (3) al articolului I din același act normativ, pentru personalul prevăzut la alin. (1), cuantumul salariului de bază în conformitate cu prevederile hotărârii Guvernului pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată pentru anul 2023 se stabilește după aplicarea majorării prevăzute la alin. (1).
Cornel Vasile, Consilier juridic