Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Semnatura electronica
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Semnatura electronica

Buna seara!

Indraznesc cu o intrebare la care va rog frumos sa-mi raspundeti:

Presedintele unei asociatii de proprietari, care refuza sa inmaneze raspunsul la o contestatie/petitie in forma clasica (cu semnatura destinatarului pe ex. 2 al raspunsului sau in registrul de intrari-iesiri al asociatiei), poate sa foloseasca
e-mail-ul sau personal pentru a transmite acest raspuns catre destinatar?
Nu este creat e-mail pe numele asociatiei de proprietari.
Raspunsul este semnat olograf de catre presedinte (nu am certitudinea si nici calitatea de a o califica cea reala) si poarta o stampila asociatiei, care oricum nu mai este obligatorie, potrivit Legii nr. 169/2019.
Mentiune: contestatorul a facut mentiunea ca nu agreaza raspunsuri pe adresa sa de e-mail, ci numai instiintarea ca raspunsul este redactat si data/ora cand il poate ridica de la sediul asociatiei.
Fiind vorba de presedinte, care reprezinta o asociatie de proprietari, deci persoana juridica, legal este necesara semnatura electronica, si care dintre ele: simpla, avansata sau calificata?
Mii de multumiri!
ficiu_elena, utilizator
LEGE Nr. 265/2022 din 22 iulie 2022
privind registrul comerţului şi pentru modificarea şi completarea altor acte
normative cu incidenţă asupra înregistrării în registrul comerţului

o) semnătură electronică calificată - semnătura electronică, în sensul art. 3 pct. 12 din
Regulamentul (UE) nr. 910/2014 al Parlamentului European şi al Consiliului din 23 iulie
2014 privind identificarea electronică şi serviciile de încredere pentru tranzacţiile
electronice pe piaţa internă şi de abrogare a Directivei 1999/93/CE, denumit în continuare
Regulamentul (UE) nr. 910/2014, care se bazează pe un certificat calificat emis de un
prestator de servicii de încredere calificat din România sau din alt stat membru al Uniunii
Europene, inclus în lista publicată de Comisia Europeană în conformitate cu art. 9 din
acelaşi regulament, şi care se utilizează în procedura de constituire online, precum şi de
înregistrare prin mijloace electronice şi de furnizare de informaţii sau documente din
registrul comerţului sau din alte registre ţinute de ONRC;

Semnatura electronica calificata poate fi utilizata conform disp L nr 265/2022 numai de catre prestator de servicii or presedintele de asociatie de proprietari nu realizeaza tranzactii electronice si asociatia de proprietari nu este inregistrata la registrul comertului
Ynocentta spuneti-mi, va rog, fiind vorba de presedinte, care reprezinta o asociatie de proprietari, deci persoana juridica, legal este necesara semnatura electronica simpla sau avansata? Multumesc mult!
ficiu_elena, utilizator
CIne depune declarartiile la ANAF ,are semnatura electronica.
vali m, utilizator
Raspunsurile le poate semna cu semnatura electronica simpla, iar depunerea unor declaratii la institutii cu semnatura avansata.