Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Atunci când ești alergic, când ai colegi care ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Atunci când ești alergic, când ai colegi care intenționat ...

Atunci când ești alergic, când ai colegi care intenționat te șicanează cu parfumul agresiv, ce îți pune viața în pericol, ptr că nu este doar o simplă alergie,sunt și alte boli asociate, cum ne apărăm? Colegii știu prb de sănătate, au fost rugați să nu mai folosească acel parfum. Nu vor să renunțe, din contra, râd sfidător. A fost anunțată și conducerea locală a unității unde lucrez, care a dat din umeri , mai mult ..au râs.. Au spus că nu au ce face in cazul asta, deși este vorba de viața unui om, nu de un moft. Mulțumesc.
Elenaa22, utilizator
Faceți dovada problemelor de sănătate respective cu acte medicale pe care le depuneți la conducerea unitatii/,instituției respective,la medicina muncii etc.In funcție de răspuns discutați cu un av pt a vedea ce demersuri exista(din punctul meu de vedere nu multe),Daca problema e grava gândiți va și la o reorientare profesionala,munca de acasă,o mica afacere pt ca probabil în orice colectiv va puteți lovi de astfel de probleme..
Să înțeleg din ce ați spus că ,conducerea poate scăpa de un angajat ,, incomod,, folosind , hărțuirea și șicanarea , fără ca angajatul hărțuit să aibă drepturi legale? Dovezi medicale sunt, acte medicale au fost arătate, deși actele medicale țin de intimitatea și drepturile fiecărui angajat, iar șefi au văzut crizele alergice pe viu!Este de râsul -plansul ce spuneți . Adică după ani de muncă, sa îți dai demisia, ptr că niște șefi abuzatori au găsit punctul tau slab, sănătatea? :))))
Nu vă supărați , dar doresc sa vad baze legale, legi , articole, care le dau dreptul să șicaneze, să hărțuiască și să împiedice ca un angajat să își desfășoare dreptul de a munci. Mulțumesc

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Faceți dovada problemelor de sănătate respective cu acte medicale pe care le depuneți la conducerea unitatii/,instituției respective,la medicina muncii etc.In funcție de răspuns discutați cu un av pt a vedea ce demersuri exista(din punctul meu de vedere nu multe),Daca problema e grava gândiți va și la o reorientare profesionala,munca de acasă,o mica afacere pt ca probabil în orice colectiv va puteți lovi de astfel de probleme..

Elenaa22, utilizator
Stimata @Elenaa22 , de ce spuneti “ sefi abuzatori “ care folosesc hartuirea , sicanarea ? ca pomeneati doar de colegi care nu vor sa renunte la un anume parfum . Puteti apela la medicul de medicina muncii cu care angajatorul dvs. are contract , iar acesta - urmare a documentelor medicale pe care i le prezentati - sa dea angajatorului pentru dvs. un aviz de “ apt conditionat “ , in care va specifica ce conditii va trebui sa va asigure acesta ( angajatorul ) . Pe de alta parte , conducerea firmei nu are nici o baza legala sa ceara angajatilor folosirea ( sau - dimpotriva - interdictia folosirii ) unui parfum . Poate gasiti impreuna cu sefii o solutie - de pilda , sa lucrati de acasa , sau in alt birou , sau sa va ofere alt post in care nu mai veniti in contact cu “ parfumatii “ . Dar , daca angajatorul nu poate sa va asigure aceste conditionari , sau dvs. nu acceptati ce va propune , acesta are dreptul conform Codului Muncii sa ceara sprijinul AJOFM sa va caute alt loc de munca , incetand relatiile contractuale cu dvs. Cu toate ca impresia dvs. este alta , dl. avocat Nicuescu Ionut v-a dat un sfat foarte bun .
CHKa, utilizator
Colegii știu prb de sănătate, au fost rugați să nu mai folosească acel parfum.

Toti folosesc acelasi parfum?
Da, știu! Pare ireal, dar asta este . Conteaza câți? Am scris pe această pagină, sperând să găsesc baze legale , legi concrete .
Lucrurile sunt simple de rezolvat, iar abuzul este clar. Ca să nu mai pomenesc că acei colegi, sunt ,,șefi,, , șefi ce nu au minim de educație, respect și nu au habar de etică, morală . Nu respecta nici avizele de MM, dar să respecte un dialog. Asta s-a întâmplat cu multi colegi. Au făcut presiuni acolo unde aveau prb , până au cedat și au demisionat!

Nu am muncit ani de zile , sacrificat sănătate, familie , am dobândit boli profesionale , ca să plec să renunț la tot , ptr că cineva , nu are minim de educație și bun simț !
Nu sunt aici ptr bârfa, am scris strict crezând că se găsesc oameni profesioniști, care pe bază legală să dea un răspuns sau sfat?
Orice sfat este binevenit, însă prefer sa știu Legi , drepturi .. Nu rezolvări in favoarea angajatorului.

Mulțumesc.

gi-jane2 a scris:

Colegii știu prb de sănătate, au fost rugați să nu mai folosească acel parfum.

Toti folosesc acelasi parfum?