Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Evacuare soacra abuziva din apartament ?!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Evacuare soacra abuziva din apartament ?!

Buna ziua ! As dori sa aflu ce solutie legala exista (daca exista) pentru evacuarea soacrei mele dintrun apartament inchiriat de mine. Este o femeie abuziva, imi vorbeste urat si sunt jignit la orice pas, din orice, fiind total impotriva mea de a continua relatia cu fii-ca ei. Este bagacioasa in tot, chiar si in a-i conduce si organiza viata fii-cei, motiv ptr care in momentul de fata este si ea atat de influentata incat si ea isi doreste sa ne despartim. Motivele lor sunt total neintemeiate, dealtfel, atata timp cat mereu am muncit si aduc bani in casa, nu consum niciodata alcool sau alte substante, nu sunt violent. Doar mai ripostez verbal intrun mod vulgar la atacurile lor jignitoare si insultatoare, desigur. Ca atare, consider ca sunt amandoua prea pline de ura si dispret fata de mine, si toate astea cam pentru niste motive nu prea intemeiate. In plus, amandoua ma acuza ca fumez in bucatarie si fac fum pe care il inspira copilul, desi ele fumeaza tot acolo. Mentionez ca s-a apelat la soacra mea de catre concubina mea pentru a avea grija de copilul nostru, ptr ca amandoi sa putem munci, aceasta avand domiciliul in apropiere. In momentul de fata eu sunt plecat de cca 2 luni din tara pentru a gasi un loc de munca, insa deocamdata fara succes, fiind incapabil sa contribui financiar in aceasta perioada la cheltuielile casei. Avand in vdr acestea, am decis ca pentru moment sa ma intorc in tara unde pot munci imediat si sa imi ajut familia, insa ele auzind asta, au inceput amandoua sa ma respinga, sa-mi vorbeasca urat spunandu-mi sa nu mai vin, ca ele nu mai vor un tata nepotrivit pt copil care-l invata numai "prostii", ca nu mai vor fum in bucatarie si "scandaluri", ca sunt satana, ca sunt un parazit, ca n-am facut niciodata nimic ptr ele si ptr copil, etc. Acuma eu ma intreb asa : eu chiar am ajuns sa traiesc cu 2 femei care sa-mi ghideze viata ?! De cand soacra are drept de decizie asupra vietii mele si a fii-cei ei, inclusiv a copilului meu si a unui apartament inchiriat de mine ?! Au ajuns chiar sa ma ameninte la unison ca il cheama de la țară pe unul din fratii concubinei ptr a ma intimida sub forma violenta, sa nu mai vin in acel apartament. Cum e posibil asa ceva ?! Multumesc ptr un eventual raspuns pertinent, si as vrea sa stiu ce solutii legale am ptr a iesi din aceasta situatie incalcita in afara faptului ca pot apela chiar la proprietarul imobilului si sa fie evacuate chiar cu sprijinul autoritatilor, insa totusi am o retinere in acest sens ptr ca exista copilul, in varsta de 4 ani, care nu are nicio vina, insa eu ingrozit sa stiu pe ce maini se afla, copilul fiind cam monopolizat de ele si pus impotriva mea, desi el e afectuos fata de mine. Evident ca nu as dori ca ele cu copilul sa plece in strada, ci la apt unde locuiesc de drept in buletin, si anume la o distanta de 2 statii de tramvai, acel apartament fiind al unei alte fiice ale acestei femei, respectiv soacra mea...O miscare mai inteligenta ar fi sa cedez eu ?! Asa usor ? Dandu-le satisfactie ?! Cand iei decizia ca nu mai vrei sa fii cu cineva, atunci pleci tu, asumandu-ti tot ce implica acea decizie, dar nu ai dreptul sa izgonesti acea persoana, mai ales de pe un spatiu care ii apartine, cumva...
alexklumea, utilizator
Notificati proprietarul pt încetarea contractului si mutati-va unde vedeti cu ochii. Mai departe, se va ocupa proprietarul de evacuarea lor.

Manuela Rășină, administrator
Dacă contractul de închiriere e semnat și asumat de dumneavoastră, vorbiți cu proprietarul pentru rezilierea acestuia (sau notificați rezilierea unilaterală dacă.contractul permite).

De asemenea, dacă nu vă înțelegeți cu concubina, adresați-vă instanței să vă stabilească dreptul de vizitare al copilului și și natura și cuantumul pensiei de.întreținere.
Nu am inteles: daca vorbiti de <soacra> inseamna ca sunteti casatoriti, dar pomeniti de <concubina>.
Oricum, <mutati-va unde vedeti cu ochii>, dar singur. Daca s-au pus amandoua in halul asta pe dvs., va sfatuiesc sa divortati, dar sa va faceti temele foarte bine cu privire la copil. Cunosc acest gen de agresiune psihica. Probabil veti ajunge la divort. Poate vreti o relatie mai limpede, bazata pe respect si iubire. Concubina nu pare sa <tina> cu dvs. Ce incepe prost se temina si mai prost.
Reziliati contractul de inchiriere, daca se poate, cu un motiv rezonabil. Mutati-va si lasati-le apoi sa fumeze in continuare in bucataria apartamentului in care nu mai au dreptul sa locuiasca (sau poate vor plati ele in continuare chiria).
Este o vorba... <Taie poala si fugi !>
sadrian, utilizator
Stiti cantecul : "Dar unde dragoste mu e..nimic nu e?" Soacra nu actioneaza asa de capul ei. Amandoua, concubina si soacra au lansat jihadul impotriva Dvs. si nu mai este cale de intoarcere, nu trageti ca de calul mort de relatia
asta. Posibil daca ati fi mers sa lucrati pe "dincolo" si ati fi castigat niste bani si i-ati fi trimis acasa relatia era muuult mai plina de romantism si afectiune ca este demonstrat ca "western union face posibila dragostea la distanta". Si-au pus in plan sa va dea reject si daca insistati riscati sa patiti chestii din cele mai ciudate, inclusiv cazutul pe geam ca in Rusia.. Incheiati contractul de inchiriere cu proprietarul si luati viteza..., in plus nu va puneti cenusa in cap sau sa va duceti la ceva manastire sa jeliti. Viata e prea scurta pentru a fi irosita cand nu e pentru ce..
Cik22, utilizator
Da, cam aveti dreptate in ce spuneti, nu mai are sens acolo unde "dragoste nu e, nimic nu e..." Precizez ca nici nu pot ceda asa usor avand in vdr copilul, dar asta implica alte directii, categoric. M-au rejectat doar cand am apucat sa plec...Urat !

Cik22 a scris:

Stiti cantecul : "Dar unde dragoste mu e..nimic nu e?" Soacra nu actioneaza asa de capul ei. Amandoua, concubina si soacra au lansat jihadul impotriva Dvs. si nu mai este cale de intoarcere, nu trageti ca de calul mort de relatia
asta. Posibil daca ati fi mers sa lucrati pe "dincolo" si ati fi castigat niste bani si i-ati fi trimis acasa relatia era muuult mai plina de romantism si afectiune ca este demonstrat ca "western union face posibila dragostea la distanta". Si-au pus in plan sa va dea reject si daca insistati riscati sa patiti chestii din cele mai ciudate, inclusiv cazutul pe geam ca in Rusia.. Incheiati contractul de inchiriere cu proprietarul si luati viteza..., in plus nu va puneti cenusa in cap sau sa va duceti la ceva manastire sa jeliti. Viata e prea scurta pentru a fi irosita cand nu e pentru ce..