Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Evacuare soacra abuziva din apartament ?!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Evacuare soacra abuziva din apartament ?!

Buna ziua ! As dori sa aflu ce solutie legala exista (daca exista) pentru evacuarea soacrei mele dintrun apartament inchiriat de mine. Este o femeie abuziva, imi vorbeste urat si sunt jignit la orice pas, din orice, fiind total impotriva mea de a continua relatia cu fii-ca ei. Este bagacioasa in tot, chiar si in a-i conduce si organiza viata fii-cei, motiv ptr care in momentul de fata este si ea atat de influentata incat si ea isi doreste sa ne despartim. Motivele lor sunt total neintemeiate, dealtfel, atata timp cat mereu am muncit si aduc bani in casa, nu consum niciodata alcool sau alte substante, nu sunt violent. Doar mai ripostez verbal intrun mod vulgar la atacurile lor jignitoare si insultatoare, desigur. Ca atare, consider ca sunt amandoua prea pline de ura si dispret fata de mine, si toate astea cam pentru niste motive nu prea intemeiate. In plus, amandoua ma acuza ca fumez in bucatarie si fac fum pe care il inspira copilul, desi ele fumeaza tot acolo. Mentionez ca s-a apelat la soacra mea de catre concubina mea pentru a avea grija de copilul nostru, ptr ca amandoi sa putem munci, aceasta avand domiciliul in apropiere. In momentul de fata eu sunt plecat de cca 2 luni din tara pentru a gasi un loc de munca, insa deocamdata fara succes, fiind incapabil sa contribui financiar in aceasta perioada la cheltuielile casei. Avand in vdr acestea, am decis ca pentru moment sa ma intorc in tara unde pot munci imediat si sa imi ajut familia, insa ele auzind asta, au inceput amandoua sa ma respinga, sa-mi vorbeasca urat spunandu-mi sa nu mai vin, ca ele nu mai vor un tata nepotrivit pt copil care-l invata numai "prostii", ca nu mai vor fum in bucatarie si "scandaluri", ca sunt satana, ca sunt un parazit, ca n-am facut niciodata nimic ptr ele si ptr copil, etc. Acuma eu ma intreb asa : eu chiar am ajuns sa traiesc cu 2 femei care sa-mi ghideze viata ?! De cand soacra are drept de decizie asupra vietii mele si a fii-cei ei, inclusiv a copilului meu si a unui apartament inchiriat de mine ?! Au ajuns chiar sa ma ameninte la unison ca il cheama de la țară pe unul din fratii concubinei ptr a ma intimida sub forma violenta, sa nu mai vin in acel apartament. Cum e posibil asa ceva ?! Multumesc ptr un eventual raspuns pertinent, si as vrea sa stiu ce solutii legale am ptr a iesi din aceasta situatie incalcita in afara faptului ca pot apela chiar la proprietarul imobilului si sa fie evacuate chiar cu sprijinul autoritatilor, insa totusi am o retinere in acest sens ptr ca exista copilul, in varsta de 4 ani, care nu are nicio vina, insa eu ingrozit sa stiu pe ce maini se afla, copilul fiind cam monopolizat de ele si pus impotriva mea, desi el e afectuos fata de mine. Evident ca nu as dori ca ele cu copilul sa plece in strada, ci la apt unde locuiesc de drept in buletin, si anume la o distanta de 2 statii de tramvai, acel apartament fiind al unei alte fiice ale acestei femei, respectiv soacra mea...O miscare mai inteligenta ar fi sa cedez eu ?! Asa usor ? Dandu-le satisfactie ?! Cand iei decizia ca nu mai vrei sa fii cu cineva, atunci pleci tu, asumandu-ti tot ce implica acea decizie, dar nu ai dreptul sa izgonesti acea persoana, mai ales de pe un spatiu care ii apartine, cumva...
alexklumea, utilizator
Am folosit termenul de "soacra" ptr a se intelege intrun cuvant ce loc are persoana in aceasta poveste, ptr a evita sa ma exprim "mama fetei cu care am o relatie" sau "mama concubinei". ???????? Si am precizat ca nu suntem casatoriti, ma rog... ????
Dar, nu sunt inca chiar sigur daca SI concubina e convinsa de ceea ce spune, fiind impotriva mea, desi nu ia nicio masura de a-mi lua apararea in fata mamei ei care imi vb f urat si jignitor, cam nedemn de o femeie care se pretinde a fi o doamna, ma judeca mereu, afirmand ca "i-am distrus copilul" si ca "sunt satana", etc, concubina afirmand, si chiar intarind spusele maica-sii zicand ca "are dreptate mama". Desigur, povestea descrisa poate fi cumva declarata si in favoarea mea si ca "adevarul e undeva la mijloc" dar va asigur ca nu este asa. Versiunea lor ar fi aproximativ aceeasi, doar ca perspectiva lor este extrem de deplasata de normalitate atata timp cat "soacra" n-a muncit o zi in viata ei decat sa creasca 5 copii intrun mediu saracacios la țară alaturi de un barbat care era betiv si isi teroriza copiii, ea parasindu-l dealtfel in urma cu vreo 7 ani, iar in urma cu 1 an jumate a si decedat, ea venind la fetele ei care s-au stabilit in Bucuresti, si pe una dintre ele cunoscand-o eu, desigur. ????????
Pe tema asta se considera "mama eroina" aruncandu-mi in fata ca a crescut 5 copii si ca eu nu stiu sa cresc copii, ca nu sunt facut sa fiu parinte, de ca si cum asta presupune si niste cursuri de inalta clasa pe care eu nu le am, dar ea isi controleaza fata la cei 40 de ani ai ei, adica halal educatie, de mare clasa. Clar ca aici exista deja instalat "sindromul Stockholm" asupra fii-cei. Aceasta "soacra" mai are 3 baieti, doi dintre ei fiind plecati in strainatate si unul fiind inca la tara, unde isi are familia. Cu acest istoric, aceasta femeie are curajul si nesimtirea sa-mi spuna mie ca nu-mi place munca desi lucrez de la 18 ani cu mici pauze, cca 15 ani lucrati in tv si mass-media dar ramas freelancer si de vreo 9 ani ca sofer, fiind jobul de baza acum, unde castig ceva mai mult decat in tv, iar aceasta femeie e nemultumita ca eu castig "putin", insuficienti pt a-i asigura tigarile ei zilnice in loc sa aibe copilul meu ce manca, desi ea nu are una de 1 leu si nu cred ca va avea vreodata ptr ca nu a contribuit niciodata la stat, dar fumeaza si e intretinuta in paralel de aceste 2 fiice ale ei dar carora le controleaza vietile, totodata. Oricum, sunt multe de spus, nu prea placut de auzit despre ele si familia lor in general, dar sintetizand nu vreau sa cred ca eu sunt cel care traieste in alta lume crezand ca eu sunt pus la zid pe nedrept. Femeia este extrem de abuziva, posesiva cu copiii ei si prost educata, ea stricandu-ne casa in proportie de 90% de cand exista aceasta relatie. Initial, am zis ca nu va putea conduce viata iubitei mele influentand-o impotriva mea, dar in primii ani de relatie ea (soacra) statea la tara si nu prea exista acel contact permanent cu noi, dar de cand s-a nascut copilul nostru, ea fiind deja in oras unde locuia la cealalta fiica a ei, aproape de casa noastra, s-a apelat la ea pt a avea grija de copil ca sa poata si fii-sa lucra si cam de atunci s-a pornit tavalugul, bagandu-se in relatia noastra totalmente, bagand zazanie, ea fiind nemultumita ca nu sunt un tata bun, ca nu stau cu el in parc, ca nu-l invat nimic bun, desi eu eram plecat cam toata ziua la serviciu, vazandu-l doar seara cateva ore. Acest regim, in fiecare zi, asta timp de 4 ani, ca picatura chinezeasca, unde in felul acesta pe concubina a cam distrus-o psihic tensiunea zilnica dintre maica-sa si mine, a devenit distanta, foarte rece, colerica si mai mereu impotriva mea, blamandu-ma pe mine si ea victimizandu-se ca nu mai e iubita si adorata, ca nu fac nimic pt asta, ea nefacand niciun compromis inducandu-mi si mie energia ei negativa, compromisuri mai ales pt copil prin care s-ar vedea cu adevarat dragostea ce i-o poarta, in sensul de a-si tine aproape tatal copilului ei si a nu lasa sa se destrame aceasta relatie...Si la unison cu maica-sa, aliate... Oare cat timp sa poti rezista fara sa reactionezi violent intrun astfel de iad ?! Eu am rezistat, dar imi refulam frustrarile prin a exploda verbal fata de ea/ele, dealtfel le raspundeam cu aceeasi moneda, simteam ca altfel nu mai am nicio coloana vertebrala, as fi fost o ultima carpa in fata acestora. Deci nu-mi poate reprosa niciuna ca eram violent, sau ca nu aduceam bani in casa, ca nu munceam, alcoolist sau ca plecam la curve. Fiind un tip tehnic, repar tot ce s-ar defecta intro casa, de la instalatii sanitare si electrice, pana la zugraveala, deci nu era nevoie sa chem vreun meserias pt situatii de genul, ceea ce implica o economie in casa, evident. Ei bine, aceste 2 femei nu m-au apreciat niciodata pt astfel de situatii, sau ptr simplul fapt ca munceam cate 8-10 ore/zi si ca vin obosit acasa pt a ma menaja putin, blamandu-ma daca ma incui putin in dormitor, ca eu "fug" de copil, de propriul meu copil... Jalnica gandire ! Iar acum, cand am considerat ca in viata asta grea din Ro vreau sa incerc o schimbare ptr o viata mai buna si sa plec din tara ptr a putea castiga mai bine, in speță pt copil, ma trezesc ca ele s-au aliat atat de mult impotriva mea incat sa-mi spuna intrun mod deloc ortodox, sa nu ma mai intorc, ca nu mai am la cine, ca sunt satana, ca sa raman "acolo", etc. In conditiile in care acel apt e inchiriat pe numele meu, iar cand am plecat, nu se stabilise asa ceva, a fost o plecare in niste termeni oarecum amiabili, sa zicem.. Deci, ce inseamna asta ?! Sunt eu nebun de pot fi niste femei atat de inversunate impotriva mea, sau sunt ele dereglate rau psihic ?! Totusi, ce au de castigat cu acest comportament ?...

Raspuns pt Sadrian.
alexklumea, utilizator
Prietene, din ceea ce spui, trag concluzia ca nu esti un "terchea berchea"... ci esti un om educat, om cu scoala vietii si cu siguranta ai si ceva atestate/diplome...
Scurt si la subiect: cauta-ti de drum si de viata...
Copilul creste si va continua sa creasca cu tine sau fara tine alaturi.
Fa-ti loc de munca si un cont special unde sa pui bani deoparte 1/3 din salarul tau lunar pentru copil (te vor da in judecata si iti vor impune plata pensiei alimentare). Nu da acesti bani fara sa fie o hotarare judecatoreasca. Lunar poti trimite bani pentru copil... eu zic ca la cei 4 ani, lejer 100-200 euro ajung pentru intretinerea unui copil (atentie, doar a copilului nu si a mamei lui si a mamei mamei lui :) ).
Succes in viata si spor in munca.