Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA cu o cifra de afaceri anuala mai mica de 25000 lei.
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA cu o cifra de afaceri anuala mai mica de 25000 lei.

Buna ziua, sunt PFA cu o cifra de afaceri anuala mai mica de 25000 de lei.
Imi tin contabilitatea mai bine zis registrele singur. De curand am fost chemat la primarie si intrebat despre cine-mi tine contabilitatea. Cand am spus ca ma ingrijesc singur au spus ca trebuie sa aloc o parte din locuinta acestei activitati si sa platesc impozit pe PFA. Mentionez ca nu sunt autorizat sa desfasor activitate de contabilitate si din cate am inteles din lege contabilitatea in partida simpla o poate tine oricine, nu trebuie sa fii membru CECAR sau contabil, sunt un amarat de taximetrist. Este legal sa platesc impozit diferentiat pentru cele mentionate mai sus? Multumesc!
george-neagu, moderator
Poate ar trebui sa vedeți ca una e vorba de valoarea impozitului și alta e cine va tine contabilitatea. S-o fi referit ca poate nu sunteți la zi cu legislația contabila și ca dacă ați avea un contabil autorizat, v-ar fi făcut evidenta mai corect.
Deci dați detalii. Dacă e vorba de un control, este și un proces verbal încheiat (act constatator) și în care sunt trecute și motivarea lipsurilor gasite.
Nu. Este exact ce am spus in mesajul initial. Nu este vorba de corectitudinea registrelor.