Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare partiala mostenire. Am mostenit de la cineva ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare partiala mostenire. Am mostenit de la cineva un apartament ...

Renuntare partiala mostenire.

Am mostenit de la cineva un apartament si o masina veche dar la masina nu mai gasesc actele.
Pot renunta la masina si sa fac mostenirea doar pe apartament?
Da se poate face certificat pe o parte din bunuri, daca ulterior gasiti actele completati certificatul. Insa atat admnistratia financiara, cat si politia au copia cartii de identitate si actele pot fi refacute.
Să nu dați vreo declarație de renunțare. Că ați renunțat la tot. (nu există renunțare parțială)
Declarația trebuie să fie de acceptare a moștenirii. Chiar dacă, pentru moment veți dezbate moștenirea numai cu privire la o parte din bunuri (în speță apartamentul). În viitor, când veți obține actele mașinii, puteți să obțineți și un certificat de moștenitor suplimentar.