Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contract de inchiriere spatiu fără legalizarea ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contract de inchiriere spatiu fără legalizarea notariala?

Buna seara,
pot inregistra un contract de inchiriere spatiu la administratia financiara , contract facut intre subsemnatul si firma care inchiriaza spatiul cu toate actele aferente, fara legalizare notariala ?
Multumesc mult !
george-neagu, moderator
Buna seara,

Da. Un contract de inchiriere incheiat sub semnatura privata este perfect valabil. Codul civil nu prevede obligativitataea incheierii contractului de inchiriere in forma autentica (la notar).
Contractele de inchiriere incheiate prin inscris sub semnatura privata care au fost inregistrate la organele fiscale, constituie titlu executoriu pentru plata chiriei.

Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat