Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot obliga pe cineva sa dezbata succesiunea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot obliga pe cineva sa dezbata succesiunea?

CUM POT OBILGA SA DEZBATA SUCCESIUNEA PE CINEVA?
Te TP. sunt 2 persoane cota 1/2 fiecare. Unul dinre ei a decedat. Avem iesire din indiviziune ficare cu lotul lui (prin sentinta civila) , ulterior s- stabilit si calitatea de mostenitor dupa defunct.
Din pacate de la OCPI respinge cerereile depuse pt intabularea terenurilor ce am obtinut prin lotizarea parcelelor.
solicita certificatul de mostenitor dupa defunct ce apare pe TP. Din pacate nu doresc mostenitorii sa faca acest demers.
Daca deschis eu actiune prin instanta dupa valoarea terenului cine plateste taxa judiciara de timbru, eu??
Suma este destul de mare.
Va rog sa ma indrumati daca este o cale legala prin care sa solicit mostenitori legali sa dezbata succesiunea pe TP.
Buna ziua,

Nimeni nu poate fi constransa sa dezbata succesiunea, iar neintelegerile vor fi transate de catre instanta de judecata.

Luați legătura cu un avocat din localitatea dvs.
Dacă aveți o hotărâre judecătorească prin care dvs. ați devenit proprietar exclusiv al/asupra unui anume lot (ca efect al partajului) ar trebui să puteți să intabulați lotul dvs. fără să vă țineți de mână cu ...fostul coproprietar (actual vecin) sau moștenitorii lui. Sau poate n-am înțeles eu destul situația de fapt (de aceea e bine să discutați cu un avocat, cu actele pe masă/ecran).
romascanu, moderator
Am diacutat peoblema cu un avoctat, problema este la parcela din TP care in urma lotizarii s-au impartit cota 1/2. M -i s-a spus ca parcela trebuie inscris in CF pe amandoi proprietari, demers pe care am si facut, pe urma va fi parcelat conform partajului voluntar.
Pentru acest motiv respinge cererea depusa OCPI si cere certificat de mosteniror.
Nu are sens ce cere cadastru din punctul meu de vedere, avand in vedere ca am iesire din indiviziune, si calitate de mostenitor obtinut ulterior prin sentinta.
AVOCATUL m-a indrumat sa depun din nou la OCPI pt cadastrare, si in termen legal o sa depunem contestatii pana ajungem din nou la instanta.
Este o solutie de rezolvare? Nu mai cred din pacate nimic....

romascanu a scris:

Luați legătura cu un avocat din localitatea dvs.
Dacă aveți o hotărâre judecătorească prin care dvs. ați devenit proprietar exclusiv al/asupra unui anume lot (ca efect al partajului) ar trebui să puteți să intabulați lotul dvs. fără să vă țineți de mână cu ...fostul coproprietar (actual vecin) sau moștenitorii lui. Sau poate n-am înțeles eu destul situația de fapt (de aceea e bine să discutați cu un avocat, cu actele pe masă/ecran).

poppmaria, utilizator