Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refuz prezentare la succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refuz prezentare la succesiune

Cum sa procedez in cazul in care unul dintre mostenitorii legali (sotia supravietuitoare ) nu doreste sa se prezinte la notar pentru a finaliza succesiunea. Ca si mostenitori mai sunt mama decedatului si sora acestuia. In data de 29 ian. se va implini 1 an de la deces. Declaratiile de acceptare sunt date dar sotia nu doreste sa mearga la notar. Poate sotia sa-si ia bunurile (daruri de nunta - mobila) din casa in care a locuit cu decedatul (actualmente locuieste doar mama acestuia), inainte de demnarea actelor si eliberarea certificatului de mostenitor?
Crede-ti ca prin instanta se poate se poate castiga si partea sotiei? Sotul a devenit mostenitor inainte de deces cu o luna (mama si sora au cedat in favoarea dansului) si a fost casatorit doar de un an?
Categoric ca in instanta se vor lamuri lucrurile, iar sotia isi va mosteni sotul in cote legale intrand in concurs cu celelalte categorii de mostenitori.
buna ziua!
sotia supravietuitoare are un dr special de mostenire asupra bunurilor mobile care au apartinut gospodariei sotilor ( daruri de nunta+ mobila).
dc procedura nu se poate finaliza la notar, atunci ea se va finaliza pe cale de instanta judecatoreasca.
notarul va suspenda in aceste conditii procedura natariala.
ContSters97658, utilizator
Sotii au locuit impreuna cu mama decedatului in casa parinteasca casa care a fost mostenita, nu au muncit dansii la ea......
Nu conteaza daca nu au muncit la casa. Asta e si ideea la mostenire, ca primesti ceva la care nu ai contribuit.

Nu conteaza ca erau casatoriti doar de un an.

Instanta o sa dea tuturor mostenitorilor partea care li se cuvine legal, aceeasi care ar fi fost data si la notar, daca se intelegeau amiabil.
Fiecare mostenitor va primi drepturile conferite de lege.
Poate ca la instanta ar merge mai repede decat la notar daca totul merge atat de greu la notar.

avocat Claudiu Lascoschi