avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua! Vă rog să mă lămuriți în următoarea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua! Vă rog să mă lămuriți în următoarea situație ...

Bună ziua!
Vă rog să mă lămuriți în următoarea situație :
Din anul 2021, am decizie de pensie la limită de vârstă, nespusă în plată. (nu pot face cumul, pensie +salariu). Am continuat să lucrez, mai lucrez încă și nu am cerut recalculare.
Dacă întra în vigoare noua lege și cea veche - 263 se abrogă,
1. Recalcularea pentru stagiu lucrat după pensionare, după care lege se calculează?
Se emite decizie pentru toți anii lucrați sau anii lucrați se adaugă la decizia din 2021?
2. Mai rămâne valabilă decizia de pensionare din 2021, adică mai pot pune în plată decizia din 2021? (nu doresc să pierd indicele din 2021)
Cum să procedez? Este mai bine să pun în plată decizia din 2021, înainte de aplicarea noii legi?
Mulțumesc frumos pentru răspuns!
Cel mai recent răspuns: Lidum , utilizator 18:52, 21 Martie 2023

Lidum-Spune:
Din anul 2021, am decizie de pensie la limită de vârstă, nespusă în plată. (nu pot face cumul, pensie +salariu).
-Care este prevederea legala care nu v-a dat voie sa faceti cumul pensie + slariu ?


Carp Mircea a scris:


Lidum-Spune:
Din anul 2021, am decizie de pensie la limită de vârstă, nespusă în plată. (nu pot face cumul, pensie +salariu).
-Care este prevederea legala care nu v-a dat voie sa faceti cumul pensie + slariu ?

Lucrez în învățământ și nu mai pot fi titular pe post. Am optat pentru suspendarea pensiei până la 65 ani.
Ultima modificare: Luni, 20 Martie 2023
Lidum, utilizator
După ieșirea la pensie nu mai puteți fi titular în învățământ, și niciunde, dar puteți profesa ca simplu profesor pensionar.
Dar numai după 65 de ani dacă v-ați pensionat anticipat.
Ultima modificare: Marți, 21 Martie 2023
Dapix, utilizator

Am activat 2 ani, după pensionare, ca simplu profesor, nu am cerut recalculare, dar nelămuririle despre când este mai bine să pun în plată pensia (pe actuala lege sau pe cea viitoare), rămân.
Mulțumesc pentru răspunsuri!

Dapix a scris:

După ieșirea la pensie nu mai puteți fi titular în învățământ, și niciunde, dar puteți profesa ca simplu profesor pensionar.
Dar numai după 65 de ani dacă v-ați pensionat anticipat.

Viitoarea lege a pensiilor a fost suspendată pană la 01- ian-2024.
Dar nu vâ poate garanta nimeni că va intra în vigoare la daata de 01-01-2024, sau va fi prorogată iar.

Alte discuții în legătură

Bună seara! am împlinit vârsta de pensionare din martie 2020. ... Lidum Lidum Bună seara! Am împlinit vârsta de pensionare din martie 2020. Lucrez în învățământ și am aprobare pentru menținere în activitate ca titular până ... (vezi toată discuția)
De ce în învățământul universitar s-a dat lege sa nu mai ... Ivan Vintilica Ivan Vintilica De ce în învățământul universitar s-a dat lege sa nu mai lucrezi ca profesor după ieșirea la pensie si6 în învațămantul gimnazial și ... (vezi toată discuția)
Recalcularea punctajului mediu anual si plata pensiei retroactiv Kamil Lucian Kamil Lucian Buna seara Am obtinut decizia de pensionare pentru limita de varsta valabila din 21-03-2001 dar am intrat in plata propriuzisa a pensiei doar din 01-11-2008 ... (vezi toată discuția)