avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 271 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv - micsorare salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv - micsorare salar

Daca in contractul colectiv la nivel de unitate e prevazut ca se acorda premii salariatilor,in conditiile dificultatilor economice actuale este suficient un proces verbal de sedinta a salariatilor cu conducerea prin care se constata ca partile de comun acord hotarasc a se renunta la acordarea de premii pe o perioada de 3 luni ? sau trebuie urmata procedura modificarii contractului colectiv de munca?
Subliniez ca in mod concret cuantumul premiilor s-au stabilit prin Regulamentul de ordine interioara .Nu ar fi suficienta modificare acestuia ?
Ultima modificare: Luni, 25 Ianuarie 2010
ContSters56278, utilizator
Cel mai recent răspuns: Patru Mariana , utilizator 18:53, 25 Ianuarie 2010
Daca perioada de renuntare este de numai 3 luni, inseamna ca nu trebuie scoasa din cadrul CCM aceasta prevedere.
Este doar o intelegere intre parti, o sistare momentana a acordarii acestor premii.
Practic, nu este o modificare de CCM.

Dvs spuneti ca in Regulament este trecut cuantumul acestor premii. Nu trebuie facuta nici o modificare din cel putin 2 motive:
- in RI se stabileste cuantumul premiilor pe cand in CCM se stabileste dreptul la aceste premii.;
- este vorba de o sistare temporara a acordarii lor, urmand ca dupa perioada de 3 luni sa se reia acordarea lor.

Din punctul meu de vedere nu este necesara nici o modificare: nici a CCM si nici a regulamentului.
S-a incheiat un "gentleman agreement"; nu se modifica nimic doar se sisteaza pe perioada determinata.
In asociatia in care lucrez avem numai 6 salariati (este vorba de o asociatie care finctioneaza in baza OG26/2000) si nu avem ca si angajati decat Contract individual de munca.
La nivel de asociatie avem Regulament intern aprobat in CA a asociatiei in care sunt prevazute toate drepturile pe care le avem ca salariati (inclusiv acordarea de premii) . Pentru ca nu ne putem baza pe rezultate financiare bune mereu nu avem in RI precizat cuantumul premiilor .
La fiecare inceput de an, in sedinta a CA, se aproba organigrama pentru anul care incepe si se aproba iar adaosurile salariale ce se cuvin salariatilor (ca frecventa nu ca sume fixe sau cote procentuale) .
Cum pot demontra comisiei de cenzori ca ,in calitate de salariati, am beneficiat legal de premii (ei vor sa stie legea care reglementeaza si nu recunosc RI-ul si celelalte aprobari ale CA) .
Precizez ca acordarea premiilor ca si cuantum s-a facut mereu in urma unei aprobari date de CA a asociatiei( o noua sedinta in care s-a fixat cuantumul premiilor) .

Va multumesc
Deci, ati lucrat ca la carte.
Cum adica sa nu recunoasca deciziile CA? Pai CA este organul de conducere in asociatie.
Ce spune el, daca este legal, aia se face.

Cred ca cenzorii au o problema!!!
Dv va desfasurati activitatea in baza prevederilor Codului muncii, ale regulamentului intern. Deciziile CA se pun in aplicare ptr ca de aceea se iau.
Daca cenzorii nu recunosc aprobarile CA ptr acordarea de premii de ce recunosc celelelate aprobari (vezi aprobarea organigramei si alte decizii luate).

De curiozitate, presupun ca plata cenzorilor se face cf statututlui asociatiei.
Dar niciodata CA nu a luat decizii si in privinta activitatii comisiei de cenzori?
Pe acelea le recunosc domnii cenzori?

Este momentul ptr o schimbare !!! :))
Multumesc ptr.raspuns
Am aceasta problema acum cu cenzorii ptr.ca domniile lor nu recunosc ca act legal Regulamentul Intern al asociatiei. Ei vor o lege (sunt pers. cu studii medii iesiti la pensie de pana in 1989 dar nici ca au mai citit legi de atunci si pana acum ).
Azi am incercat sa le explic ca salarizarea se face in conformitate cu prevederile Codului muncii, a CIM , RI, a CCM la nivel national si inca nspe legi dar cred ca am gresit ca nu am facut si pedagogie in facultate ptr.ca nu mai am prea multa rabdare cu persoane pe care trebuie sa-i invat care sunt regulile dupa care sa ma controleze.
Nu am stiut cum sa-i fac sa inteleaga ca RI se face obligatoriu in oricare tip de unitate ptr.ca asa cere legea si ca nu vor gasi nicaieri unitati ptr.care se dau legi speciale in care sa se treaca de cate ori se premiaza salariatii si in ce cuantum .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Afisare /transmitere act intern ? oanaportar oanaportar Buna ziua ! Va rog mult sa imi spuneti cum ar trebui procedat in cazul urmator: - un Regulament intern a fost dat spre aplicare la data de 01.02.2014 - ... (vezi toată discuția)
Salariu compensatoriu elena_p2013 elena_p2013 buna ziua, Incepand cu data de 01.03.2013 mi s-a desfacut CIM din motive neimputabile mie (compartimentul unde am lucrat isi restrange activitatea). As dori ... (vezi toată discuția)
Schimbarea modalitatii de salarizare smeagull smeagull Buna ziua, Situatie: angajator cu cca 30 salariati, la care plata salariului se face de 2 ori pe luna. Angajatorul este nevoit sa schimbe acest lucru - nu ... (vezi toată discuția)