avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot să îmi pună proprire pe salariu de 1/3 având ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot să îmi pună proprire pe salariu de 1/3 având în vedere că am de achitat lunar 2 bănci a câte 850 de lei și un copil mic?

Proprire pe salarii
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:04, 25 Martie 2023
da, pot sa va puna pana la 1/2 din salariul net.
Pt un creditor, poprirea nu poate depasi 1/3 din salariu, chiar si asa, puteti face contestatie la executare, sa va retina mai putin de 1/3. Nu stiu insa, daca va si ajuta.
În cazul pluralităţii de creditori ai salariatului va fi respectată următoarea ordine:
a) obligaţiile de întreţinere, conform Codului familiei;
b) contribuţiile şi impozitele datorate către stat;
c) daunele cauzate proprietăţii publice prin fapte ilicite;
d) acoperirea altor datorii.

Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire pe salariu alinbaciut alinbaciut Am poprire pe salariu,deoarece am o amenda penala pe care am esalonat-o la plata dar am intarziat trei rate.Daca ma poate ajuta cineva cu informatii privind ... (vezi toată discuția)
Cat se poate poprii din salariu? petrans petrans am primit prin executor judecatoresc poprirea unei sume de 69 USD +5500 lei penalizari pentru neplata din 2002 a telefonului mobil.Am inteles ca SC ne facem ... (vezi toată discuția)
Poprire anaanuta anaanuta ce lege prevede ca sa nu se opreasca din salar mai mult de 50 la 100. poate institutia la care lucrez sa-mi opreasca 30 la 100 din salar pentru un titlu ... (vezi toată discuția)