Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot să îmi pună proprire pe salariu de 1/3 având ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot să îmi pună proprire pe salariu de 1/3 având în vedere că am de achitat lunar 2 bănci a câte 850 de lei și un copil mic?

Proprire pe salarii
da, pot sa va puna pana la 1/2 din salariul net.
Pt un creditor, poprirea nu poate depasi 1/3 din salariu, chiar si asa, puteti face contestatie la executare, sa va retina mai putin de 1/3. Nu stiu insa, daca va si ajuta.
În cazul pluralităţii de creditori ai salariatului va fi respectată următoarea ordine:
a) obligaţiile de întreţinere, conform Codului familiei;
b) contribuţiile şi impozitele datorate către stat;
c) daunele cauzate proprietăţii publice prin fapte ilicite;
d) acoperirea altor datorii.

Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.