Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Arenda teren si impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Arenda teren si impozit

Am facut un contract de arenda pe 5 ani pentru un teren agricol, ptr ca are sunt platita in bani, nu produse
pe ghiseul.ro am vazut ca am de plata pentru impozitul terenului, este datoria mea sau a arendasului de a achita impozitul?
Dandree, utilizator
Impozitul pe teren, ca si cel pe locuinta sau masina, revine ca obligatie de plata doar proprietarului. Acesta bănuiesc ca va apare pe contul de pe ghișeul.ro la impozite și taxe locale.
Pentru venitul incasat sub forma de arenda se plătește separat impozit pe venit (acesta este reținut de cel care va lucreaza pământul si-l plătește el direct la stat) și contribuția la sănătate.
Va mulțumesc.
george-neagu, moderator