avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa scriu tatăl biologic în certificatul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa scriu tatăl biologic în certificatul copilului de 7 ani.

Bună ziua!
Am nevoie de informații și îndrumări.
Nu am trecut tatăl biologic în certificatul copilului.
Copilul are 7 ani deja,nu eram la momentul ala căsătoriți.
Cum sa fac și unde, să-l trec ca tată în certificat(tatăl biologic recunoaște copilul)
Menționez ca copilul este născut în Republica Moldova iar tatăl este din România.
Acum sunt căsătorită aici în România cu tatăl copilului.
E nevoie de test ADN sau doar poate confirma ca recunoaște copilul.
Și ce acte aș avea nevoie.
Mulțumesc.
Ultima modificare: Luni, 27 Martie 2023
HELENA.9494a, utilizator
Cel mai recent răspuns: HELENA.9494a , utilizator 17:34, 27 Martie 2023
il recunoaste la starea civila, depuneti buletine certificat de casatorie, certificat de nastere...
La starea civilă unde e născut copilul?
daca copilul e nascut in Moldova, asa ar trebui
Mulțumesc mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nu imi pot recunoaște copilul in belgia ca cetățean belgian si roman... Roty87 Roty87 Buna seara, Stie cineva de ce nu imi pot recunoaște fetița in Belgia eu avand dubla nationalitate română-belgiană fara ca concubina mea sa se duca in ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. ma. confrunt cu următoarea problema. bebelușul ... ilimarce ilimarce Bună ziua. Ma. confrunt cu următoarea problema. Bebelușul născut în Anglia a fost trecut pe certificatul de naștere pe numele mamei și recunoscut de ... (vezi toată discuția)
Problemă certificat de naștere: concubina nu a terminat divorțul, prin urmare copilul nostru e pe numele fostului ei soț. care sunt pașii pentru a-l trece pe numele meu? Daniel3232 Daniel3232 Buna seara. Am si eu o problema grava. De 1 an si jumatate iubita mea se afla in divort cu sotul ei. Ei au fost despartiti de mai mult timp. Intre timp noi am ... (vezi toată discuția)