Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care este valabilitatea a unei procuri, in viziunea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care este valabilitatea a unei procuri, in viziunea Postei Romane?

Buna ziua,
Care este valabilitatea a unei procuri, luata in considerare de Posta Romana? Care sunt documentele justificatoare?
Scrie în procură. Iar dacă nu scrie, atunci este valabilă 3 ani. Termenul este prevăzut de art. 2015 Cod civil
Nu există câte un termen de valabilitate pentru viziunea fiecărei tăntici, uitată în spatele unei tejghele.
romascanu, moderator
Procura pt ce mai exact?
"Procura specială utilizată în sistemul public de pensii, indiferent de obiectul ei, este valabilă o perioadă de maximum 18 luni (un an și șase luni) de la data autentificării conform Art. 5 din Ordinul nr. 214/2012 al Casei Naționale de Pensii Publice"
A! Da. Mai există și mizeria asta de Ordin, prin care unii au găsit de cuviință să-și bată joc de pensionari. Pentru că-i lăsăm să poată! Ordinul este nelegal. Dar nelegalitatea lui ar trebui invocată în cadrul unui proces, pe care pensionarul nu prea mai apucă să-l și termine.

Despre ridicarea pensiei este vorba?
romascanu, moderator
Eu vă spun din proprie experiența că pentru ridicarea corespondenței, și a altor documente recomandate, notarul nu face procură pe 3 ani, ci doar pe 1 an și 6 luni.

Așa o fi si la ridicarea pensiei pentru batrâni, și nu numai.
Dapix, utilizator
Multumesc! Pe procura care a fost intocmita in 2021, scrie nedeterminat. Dar Posta ignora aceasta si o considera valabila doar 1 an si 6 luni. De ce nu respecta si Posta Romana prevederile noului cod civil. In fapt Procura este un
document avizat de Notar. Nu inteleg!