Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... gravida, functionar public debutant, oug 96/2003
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

gravida, functionar public debutant, oug 96/2003

Sunt functionar public debutant, insarcinata in 10 saptamani. Urmeaza sa instiintez in scris institutia ca sunt gravida si sa cer reducerea programului de lucru la 6 ore, conform OUG 96/2003. Am doua intrebari:
1) Imi afecteaza reducerea programului la stagiul de practica ca si debutant? ( adica se poate prelungii perioada in care sunt debutant din cauza faptului ca mi s-a redus programul la 6 ore? chiar daca sunt platita pentru 8 ore)
2) In OUG 96/2003 nu se specifica ce document trebuie sa aduc de la medicul de familie, ci doar un document prin care sa se ateste starea. Acesta poate fi o adeverinta? ( pentru ca adeverinta mi-a dat dr de familie si a zis ca asa a mai dat si e ok)
Nu va afecteaza reducerea programului la stagiul de practica ca si debutant.

Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 96/2003 privind protecţia maternităţii la locurile de muncă
art.6
(1) Documentul medical eliberat de medicul de familie sau, după caz, de medicul specialist care atestă faptul că o salariată se află în una dintre situaţiile prevăzute la art. 2 lit. c)-e) din ordonanţa de urgenţă este fie adeverinţa medicală-tip aprobată de Ministerul Sănătăţii, fie Carnetul gravidei şi Anexa pentru supravegherea medicală a gravidei şi lăuzei în conformitate cu Ordinul ministrului sănătăţii nr. 12/2004.
....