Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Procura notariala iesire din tara minor
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Procura notariala iesire din tara minor

Buna ziua! In cazul in care parintii sunt divortati si unul dintre ei are nevoie de o procura notariala pentru a putea iesi cu copilul din tara, este obligatoriu ca minorul sa aiba pasaport pentru ca notarul sa emita aceasta procura? Multumesc!
Buna ziua,
Da, la notariat se cere pasaportul copilului minor (sau cartea de identitate daca are peste 14 ani) pentru intocmirea procurii.