Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Hristos a înviat ! VĂ RUGĂM din tot sufletul să ne ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Hristos a înviat ! VĂ RUGĂM din tot sufletul să ne ajutați ...

Hristos a înviat !
VĂ RUGĂM din tot sufletul să ne ajutați cu un sfat.

Angajații instituției noastre publice au câștigat un spor în urma unui process, în anul 2020.
Plata drepturilor salariale câștigate în instanță de unii bugetari – se realizeaza în 5 tranșe, conform legii.
De exemplu, în anul 2022: se aplică OUG 130/2021, pentru unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din instituţiile şi autorităţile publice, devenite executorii în perioada 1 ianuarie- 31 decembrie 2022.
Dar, directorul instituției noastre nu a mai plătit a 3-a tranșă în anul 2022.
Se spune că:
În cursul termenului prevăzut, orice procedură de executare silită se suspendă de drept.
Deci, angajații nu pot pune în executare silită – hotărârea ?
Cum se va proceda ?
Se mai poate face acum, în anul 2023, plata sporului, adică plata celei de a 3-a tranșă din anul 2022 ?
Salariatii pot depune plangere penala , pentru incalcarea art.287 C.pen.

Da, se poate face plata a doua rate in 2023.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Este dată Decizie internă /2020 - pentru punerea în executare a hotărârii judecătorești.

Este suficient ?
sau
Mai trebuie vreun act intern să se mai facă ?

Angajații mai trebuie să facă vreo Cerere către Director,
ca să li se plătească dreptul salarial câștigat în instanță ?

Adică, angajații trebuie
ca să mai ceară punerea în executare a hotărârii judecătorești ?

Există deja o Cerere a angajaților, atunci când s-a dat Decizia internă de executare a hotărârii judecătorești.
oanaportar, utilizator
Daca este Decizie nu mai trebuie alt act ...
Directorul a cerut angajatilor sa mai depuna o Cerere - prin care sa ceara in scris
ca să li se plătească dreptul salarial câștigat în instanță ....

Este corect ?
sau directorul vrea să folosească acest lucru
ca să se justifice de ce nu a plătit dreptul salarial la timpul cuvenit ?
Intr-adevar, directorul vrea să folosească acea cerere, ca să se justifice de ce nu a plătit dreptul salarial la timpul cuvenit