Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daca in 2015 am construit o magazie pe hotar doar cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daca in 2015 am construit o magazie pe hotar doar cu acordul ...

Daca in 2015 am construit o magazie pe hotar doar cu acordul verbal al vecinului, fiind ulterior intabulata in 2017 iar acum schimbandu se proprietarul terenului vecin acesta îmi poate cere să o demolez invocând că nu am păstrat distanța de 60 cm de la hotar?
exista riscul real, de a obtine aceasta demolare.....dar, asta se cere in instanta, iar dvs aveti posibilitatea de a dovedi cu orice mijloc de proba ca, la momentul edificarii magaziei, vecinul de la vremea respectiva nu s-a opus. Ar trebui sa verificati si inscrisurile de la documentatia cadastrala de intabulare.
Vecinul anterior nu s a plâns niciodată că l ar deranja,mai ales că am avut acordul lui verbal dar ,după masă succesorală fratele acestuia a intrat în posisia terenului și mi a atras atenția de distanta de 60 cm și că ar trebui sa le mut.Va mulțumesc!!
Dacă magazia e intabulată nu aveți probleme