Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua , Sunt beneficiarul unui apartament în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua , Sunt beneficiarul unui apartament în urma unui ...

Bună ziua ,
Sunt beneficiarul unui apartament în urma unui act de donație . Deci , sunt donatar .
Doresc să renunț la această donație . Eu , ca și donatar , cum pot , ce trebuie să fac pentru a anula acest act ?
Nu îmi doresc această donație . Vreau să scap de ea și de persoana care a făcut donația . Cum trebuie să procedez ?
Menționez că donația nu are niciun fel de clauză de întreținere viageră . Doar de habitație viageră .
Vă mulțumesc !
Donati nuda proprietate. Fie înapoi donatorului (dacă este de acord), fie altei persoane.
Nu se pune problema renunțării.
Mulțumesc ! Toate cele bune ! Doamne ajută !