avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua , Sunt beneficiarul unui apartament în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua , Sunt beneficiarul unui apartament în urma unui ...

Bună ziua ,
Sunt beneficiarul unui apartament în urma unui act de donație . Deci , sunt donatar .
Doresc să renunț la această donație . Eu , ca și donatar , cum pot , ce trebuie să fac pentru a anula acest act ?
Nu îmi doresc această donație . Vreau să scap de ea și de persoana care a făcut donația . Cum trebuie să procedez ?
Menționez că donația nu are niciun fel de clauză de întreținere viageră . Doar de habitație viageră .
Vă mulțumesc !
Cel mai recent răspuns: iulianma1 , utilizator 08:30, 2 Mai 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Donati nuda proprietate. Fie înapoi donatorului (dacă este de acord), fie altei persoane.
Nu se pune problema renunțării.
Mulțumesc ! Toate cele bune ! Doamne ajută !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act de donatie carmen_rusu carmen_rusu Cum se poate face un act de donatie in care se stipuleaza clauza de intretinete si habitatie? (vezi toată discuția)
Interpretarea termenilor unui contract ContSters57364 ContSters57364 Buna ziua, va rog ajutati-ma in interpretarea a doua fraze dintr-un contract facut de unchiul meu. Dupa traducerea termenilor cu ajutorul dictionarului, ... (vezi toată discuția)
Partaj bunuri comune dorutza33 dorutza33 Buna ziua, Se poate partaja, dupa divort, un imobil dobandit de soti prin act de vanzare cumparare cu clauza de intretinere, in conditiile in care mai este in ... (vezi toată discuția)