Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumularea anilor de vechime din Romania si Statele ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumularea anilor de vechime din Romania si Statele Unite...

Buna ziua ! Romania si Statele Unite au semnat un Acord privitor la cumulrea anilor de vechime lucrati de un cetatean Romano-American in vederea dosarului de pensie in Romania , precizez ca pe Cartea mea de munca in Romania am numai 10 ani lucrati inainte de 1990 , in SUA am lucrat 20 ani si primesc acum Social security benefits in Romania , va rog ce acte sunt necesare la CNPP Lacul Tei 17 Pensii Internationale pentru a depune dosarul pentru pensionare , am varsta de 66 ani , am scrisorile de la SSI USA cu privire la statutul meu de pensionar in USA , va multumesc cu respect Dan M.
Asteptati sa intre in vigoare acel acord ca sa stim ce trebuie sa faceti. Acordul urmează să fie ratificat prin lege de către Parlamentul României.
OK , astept , va multumesc frumos .
Cand se va ratifica Acordul cu privire la cumularea anilor de vechime lucrati in SUA si Romania ?
Intrebati la Minsiterul Muncii
[ link extern ]