Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contributii pentru un pfa cu cod caen 4532 norma de ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contributii pentru un pfa cu cod caen 4532 norma de venit

Buna ziua . Pentru un pfa cu cod caen 4532 norma de venit este 34.000 lei.
Cass ul si cas ul se calculeaza la norma de venit (34000lei ) sau la suma incasata in anul 2023?
Daca pfa ul se radiaza la mijlocul anului taxele se platesc doar pe cele 6 luni ? sau tot anul conform celor 6/12/24 salarii?
Va multumesc !
george-neagu, moderator
Dacă trebuie sa plătiți contributii, aceste se calculează prin aplicarea procentelor la valoarea plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie din anul respectiv.
Dacă se radiază în timpul anului, doar impozitul pe venit se calculeaza la norma de venit recalculata.
Contribuțiile raman a fi calculate cum am scris în primul paragraf.