avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 417 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contributii pentru un pfa cu cod caen 4532 norma de ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contributii pentru un pfa cu cod caen 4532 norma de venit

Buna ziua . Pentru un pfa cu cod caen 4532 norma de venit este 34.000 lei.
Cass ul si cas ul se calculeaza la norma de venit (34000lei ) sau la suma incasata in anul 2023?
Daca pfa ul se radiaza la mijlocul anului taxele se platesc doar pe cele 6 luni ? sau tot anul conform celor 6/12/24 salarii?
Va multumesc !
Ultima modificare: Joi, 11 Mai 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 10:36, 11 Mai 2023
Dacă trebuie sa plătiți contributii, aceste se calculează prin aplicarea procentelor la valoarea plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie din anul respectiv.
Dacă se radiază în timpul anului, doar impozitul pe venit se calculeaza la norma de venit recalculata.
Contribuțiile raman a fi calculate cum am scris în primul paragraf.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cat platesc la stat cu un pfa elisa1 elisa1 Buna ziua, As dori sa stiu cat platesc la stat, daca am un PFA cu norma de venit si incasez anual o suma de 15000 lei, si, platesc si CAS si CASS? (vezi toată discuția)
Contributii pe venit in sectorul it Daliborka Daliborka Buna seara, In cazul in care o persoana PFA , in domeniul IT realizeaza venituri, care ar norma de venit si care ar fi contributiile platite pe venit?si cum ... (vezi toată discuția)
Pfa cu angajat full time, daca mai trebuie sa plateasca contributii sociale in plus? CristiP112 CristiP112 Buna ziua, Am un PFA care in anul 2023 a realizat un profit intre 12 si 24 salarii minime brute. Pe acest PFA am un angajat care a fost plătit cu salariul ... (vezi toată discuția)