Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Este posibil ca un consilier juridic angajat la o ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Este posibil ca un consilier juridic angajat la o institutie ...

Este posibil ca un consilier juridic angajat la o institutie publica , funcionar public, sa lucreze ca si jurist la o primarie pe baza unui contract de prestari servicii?
Si ma refer la reglementarile din OUG 57/2019 privind codul administrativ respectiv HG 611/2008
Din cate stiu deveniti incompatibil conf normelor privind statutul functionarilor publici. Ptr confirmare puteti intreba direct la ANFP
Funcţionarii publici nu pot deţine alte funcţii şi nu pot desfăşura alte activităţi, remunerate sau neremunerate, în cadrul autorităţilor sau instituţiilor publice
Consilierul juridic nu poate presta servicii juridice in baza unui contract de prestari servicii. O astfel de achizitie publica este ilegala.
Profesia de consilier juridic se exercita numai in baza unui contract individual de munca sau a unui raport de serviciu.