Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce este ”delegatia de imputernicire” ? Aceasta ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce este ”delegatia de imputernicire” ? Aceasta sintagma este ...

Ce este ”delegatia de imputernicire” ?
Aceasta sintagma este des folosita in ordine ale MADR făcându-se referire la faptul că ”Imputernicirea se realizează prin procură notarială (în cazul persoanelor fizice) sau delegaţie de împuternicire (în cazul persoanelor juridice).
LuchianSeb, utilizator
Nu am intalnit des aceasta sintagma ... semnfica delegarea(atribuirea) de atributii printr-un act .
Și apreciați că o astfel de delegare / delegație se poate da de către persoana juridică doar unui angajat al său ori s-ar putea da și unei persoane fizice care nu are nici un raport de muncă cu persoana juridică respectivă ?
o astfel de delegare / delegație se poate da de către persoana juridică doar unui angajat al sau .. pentru o persoana care nu are nici un raport de muncă cu persoana juridică respectivă exista contractul de mandat.