Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dosar de dauna rca prin decontare directă
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dosar de dauna rca prin decontare directă

Dosar de dauna rca prin decontare directă.

Buna ziua, zilele trecute am avut parte de un eveniment neplăcut. O mașină ce circula pe strada a lovit masina parcata langa mine iar aceasta din urma a ricoșat in a mea.
Intrucat am polița rca la Groupama prin decontare directă m-am adresat acestora pentru a deschide dosarul de dauna. Agentul constatator mi-a spus ca cel mai probabil dosarul va fi respins deoarece au fost implicate 3 mașini si astfel nu se îndeplinesc toate condițiile pentru clauza de decontare directă.

Art. 26 alin. (1) din Legea 132/2017 (Legea RCA) prevede :
(1) Decontarea directa intre asiguratorii RCA este aplicabila la indeplinirea cumulativa a urmatoarelor conditii
a) accidentele auto se produc pe teritoriul Romaniei;
b) vehiculele implicate in accidentele auto sunt inmatriculate/inregistrate in Romania;
c) prejudiciile sunt produse exclusiv vehiculelor;
d) ambele vehicule implicate in accidentul auto au asigurare RCA valabila la data evenimentului;
e) prejudiciile exclud vatamarile corporale.

Din modul cum sunt scrie aceste condiții din lege care se regăsesc in articol nu par sa exprime in mod clar ca ar trebui sa fie maxim 2 autovehicule ca sa pot beneficia de decontarea directă.
De asemenea in tot acest accident eu am fost lovit de o singură mașină, nu de 2.
As dori parerea voastră referitor la această speță sau ceva sfaturi, pentru ca sincer , oricum as privi situația mi s-ar parea incorect sa nu beneficiez de serviciul de decontare directa.
Mulțumesc!
mariano6565, utilizator
Evenimentul rutoer a fost anuntat la politie?
A fost incheiat proces verbal constator al evenimentului si consemnat faptul ca au fost implicate 3 vehicule ?
Da

ynocentta a scris:

Evenimentul rutoer a fost anuntat la politie?
A fost incheiat proces verbal constator al evenimentului si consemnat faptul ca au fost implicate 3 vehicule ?