Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua!!Recasatorita,divortata de 26 de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua!!Recasatorita,divortata de 26 de ani.Impreuna cu fostul ...

Bună ziua!!Recasatorita,divortata de 26 de ani.Impreuna cu fostul sot detinem un apartament.Eu am rămas în apartament împreună cu copiii.El a plecat,s-a recasatorit,a luat din casa 80% din lucruri.Eu împreună cu copiii am renovat apartamentul.Acum cere cheie de la apartament,petestand ca are dreptul sa locuiasca în el sau sa-l inchirieze.Sentinta judecatoreasca i-a dat dreptul la o camera în care sa locuiasca
O solutie nefericita ,nu știu când ați obținut o asemenea hotărâre,daca ați avut avocat etcetcPractic ati ramas cu ,,cuiul lui Pepelea "in casa...Nu aveți ce sa faceți decât sa încercați sa cumpărați cota parte ce I revine soțului.La acest moment nu contează ca ați investit ,ca a plecat ,are dreptul conform hot judec.Mergeti cu sentința respectiva la un av pt a intelege exact ce s a întâmplat în procesul respectiv pt a vedea dacă mai exista vreo soluție etc.
Ce scrie exact in acea hotarare? Nu il lasati sa inyre sub nicio forma.
Mergeti la un avocat cu hotărârea si actionati in consecinta, fie, se cere partaj, fie alta solutie.
gi-jane2, moderator
Dacă are dreptul sa stea poate sta nu poate închiria însă.
Ce obiect a avut procesul despre.care faceți vorbire ?Cel în care s a pronunțat o sentința prin care spuneți ca are dreptul la o camera.Daca a fost partaj și imobilull a fost considerat partajabil în natura și I s a atribuit o camera atunci răspunsul.meu anterior e valabil.Daca a avut alt obiect atunci mergeți urgent la un av..
Mergeti cu hotararea la avocat.
Este o hotarare veche si este ceva atipic pentru ziua de astazi.

Nu se pot trage concluzii fara o baza legala in acest caz.

Bucuresti 2023