avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxe venituri dividende strainatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxe venituri dividende strainatate

Pentru veniturile realizate din dinvidende din strainainte sunt obligat sa platesc si CASS si Pensie sau doar CASS?

Detin o firma in SUA si imi transfer dividende in contul personal din Romania.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 19:51, 29 Mai 2023
Doar cass dacă se depășește plafonul de 6 sau 12 salarii minime brute pe economie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cass pentru venitul din dividende tampau gabriela tampau gabriela Buna ziua ! O firma repartizeaza si plateste dividende in suma bruta de 20000 asociatului unic . Acesta nu este salariat . Trebuie sa plateasca CASS 10% la ... (vezi toată discuția)
Datorez cass? Fedayna Fedayna Buna ziua, la inceputul lunii noiembrie anul trecut m-am alaturat ca asociat unui srl. Firma nu a avut venituri de cand am intrat pana in februarie, iar eu nu ... (vezi toată discuția)
Impozit si cass pentru venituri din activitati independente + dividende danmitroi10 danmitroi10 Buna ziua, O persoana fizica obtine venituri din activitati independente de 20.000 lei/an la care se adauga venituri din dividende de 10.000 lei/an (ambele ... (vezi toată discuția)